2016’da Altın Fiyatları Düşer Mi Yükselir Mi?

Tarih boyunca değerini koruyan bir yatırım aracı olan altına yatırım yapanlar 2016 da altın fiyatlarının ne olacağı konusunda merak içindeler. Peki 2016 yılında altın fiyatları düşer mi yükselir mi? Altın ne olur? Fed faiz arttırımı altını nasıl etkiler? İşte cevapları…

Altın yatırımında çok yüksek kar edilmese de, zarar edilmesi çok düşük bir ihtimaldir. Çünkü altına yatırım yapıldığında kar elde etmiş değil, paranın değeri korunmuş olunur. Altın daha çok güvenli liman olarak bilinir. Yatırımcılar, jeopolitik risk veya savaş olan dönemlerde tasarruflarının değerini korumak amacındadırlar.  Bu nedenle altın, daha çok riski sevmeyen yatırımcıların tercih ettikleri yatırım aracıdır.

Yüzyıllardır siyasi gerginlik ve belirsizlik ortamında yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri altını yukarıdaki paragrafta özetlemiş olduk. Şu anda bulunduğumuz duruma baktığımızda altının “güvenli liman” cazibesini büyük oranda kaybettiğini söyleyebiliriz.

Son dört yılda yüzde 45 değer kaybına uğrayan altının 2011 yılı Eylül ayında gördüğü 1921 dolar olan tarihi zirvelerden küresel ekonomiye yönelik endişeler ve FED’in parasal genişlemeye sınır getirmesi nedeniyle düşüşe geçtiğini biliyoruz. Düşüş eğilimine devam eden altının ABD Merkez Bankası FED’in 85 milyar dolarlık alımla dünyaya likidite sağladığı üçüncü parasal genişleme serüvenini sonlandırması ve faiz artırım beklentilerinin oluşmasıyla kayıplarını artırdığını söyleyebiliriz.  FED Başkanı Janet Yellen’ın son verilen QE programının ardından 2015 yılı içerisinde faiz artırmaya başlamayı hedefledikleri açıklamalarıyla dolar değer kazanırken, altın üzerindeki aşağı yönlü baskı artış gösterdi. FED’in bu açıklamasının ardından yapılan sekiz toplantının da hemen hepsinde faiz artırım hamlesinin yapılacağı beklentisiyle altın kayıplarını artırdı.

16 Aralık tarihi ise piyasalar için bir dönüm noktası niteliği taşıyor diyebiliriz. Çünkü FED’in bu toplantısında sürekli ötelediği faiz konusunda nihai karar alması ve piyasaların yön bulması bekleniyor.

Peki FED’in bu kritik toplantısında faiz artırması altın için ne anlama geliyor? 

FED’in faiz artırımı, başta gelişmekte olan ülke piyasalarından fon çıkışının önünü açacaktır. Aynı zamanda FED’in küresel ekonomideki daralma endişelerini yok sayarak faiz hamlesinde bulunması zaten azalan altın talebine bir darbe daha vuracaktır. Bankanın 25 baz puanlık faiz artışına gitme ihtimali göz önünde bulundurulduğunda altında geri çekilme güçlü ihtimalle gerçekleşebilir ancak 1000 dolar seviyesinin altı zor bir ihtimal olarak görünüyor. Zira FED bu toplantısında faiz artırım kararı alır ve bir sonraki toplantısında da ikinci bir faiz artırım hamlesinde bulunursa altında 980 dolar seviyesine doğru bir hareket gerçekleşebilir. FED Başkanı Yellen’ın yapacağı açıklamalar bu anlamda büyük önem taşımaktadır. Altının tekrar toparlanma gösterebilmesi için Çin faktörü ile birlikte küresel ekonomide krize gidişin yaşanması veya FED’in faiz artırımının da önüne geçecek olumsuz bir senaryonun yaşanması, jeopolitik risklerin artması ve güvenli liman talebinin artış göstermesi gerekmektedir. Küresel ekonomide gelinen noktayı değerlendirdiğimizde altının eski ışıltılı günlerine geri dönebilmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor. / altın fiyatları ne olur / Altın fiyatları ne olur?