web
counter
İşkur Personel Alımı, 2 Bin Sözleşmeli Memur Alımı | Personel İşçi Memur Alımı 2017 İş Başvurusu

İşkur Personel Alımı, 2 Bin Sözleşmeli Memur Alımı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2 bin kişiye iş kapısı olacak yeni bir projeye imza atıyor. Söz konusu yeni projeye göre siz üniversite mezunları arasından seçilecek 2 bin kişi İŞKUR bünyesinde iş ve meslek danışmanı pozisyonunda çalışmak üzere göreve getirilecek.

İŞKUR personel ve eleman alımı kapsamında iş başına gelecek olan işsiz üniversite mezunları bulundukları pozisyonda iş arayanlara ve iş bulmakta zorlananlara rehberlik ve danışmanlık hizmeti verecekler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dünyada son yüzyılın en büyük ekonomik krizi yaşanmasına karşın, hükümet tarafından başarıyla uygulanan güçlü ve istikrarlı mali ve ekonomik politikalarla bu krizin üstesinden gelinerek dünyaya örnek olunduğunu söyledi.

Bakan Çelik, böylesine büyük bir krizin etkilerinin en az hissedilerek, krizden başarıyla çıkılmasında Türkiye ekonomisinin rekabetçi yapısının yanında ekonomiyi canlandırmak ve işsizlikle etkin bir şekilde mücadele etmek için alınan bir dizi önlem ve çeşitli gelir ve harcama tedbirlerini içeren destek paketleri ile sıfır sorun politikası çerçevesinde tüm komşu ve komşu olmayan ülkelerle yürütülen başarılı ilişkilerin etkin olduğunu vurguladı.

Kriz sonrası yüksek büyüme hızına erişen ülke ekonomisinin mevcut durumunun, istihdam hizmetlerinin de daha etkin ve daha verimli olmasını zorunlu kıldığını ifade eden Çelik, bu tür hizmetlerin yerine getirilmesinde gerek işsize gerekse de işverene sunulan danışmanlık faaliyetlerinin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Gelişmiş ülkelerde danışmanlık faaliyetlerinin, istihdam hizmetlerinin en önemli ayağını oluşturduğunu anlatan Çelik, örneğin, refah seviyesinin çok yüksek, işsizliğin ise en düşük olduğu ülkelerden biri olan İsveç’te kamu istihdam kurumunda 2010 yılı itibarıyla görev yapan 10 bin 500 civarındaki personelin 8 binden fazlasının danışmanlık hizmeti sunduğunu söyledi. Çelik, İŞKUR’da görev yapan personel sayısının ise toplam 3 bin 297 olduğunu, bu personelin sadece 393’ünün iş ve meslek danışmanlığı eğitimi aldığını, halihazırda danışmanlık faaliyetlerinin bu kişiler tarafından yerine getirilmeye çalışıldığını belirtti.

İşsiz kişilere birebir hizmet verilecek
Türkiye’deki iş gücü dikkate alındığında bu eğitimi alan personel sayısı ile bu kadar önemli bir hizmetin belirlenen hedefler doğrultusunda yürütülmesinin zor olduğunu ifade eden Çelik, bu nedenle, 61. Hükümet Programında da yer aldığı üzere, İŞKUR’a kayıtlı her işsizin bir ”iş ve meslek danışmanı” olacağını ve işsizlere birebir hizmet verileceğini dile getirdi. Çelik, şunları kaydetti:

”Mesleği olan ya da olmayan ayrımı yapılmaksızın tüm iş arayanlara ‘mesleğe yönlendirme’ ve ‘iş bulma’ hizmeti sunulacaktır. Ayrıca, danışmanlar, kişilerin mesleki ve kişisel özelliklerini dikkate alarak iş ortamına daha iyi uyum sağlamaları için yardımcı olacaklardır. Böylece meslek edinme, iş arama, iş bulma ve işte kalma konusunda birebir, kişiye özgü ve yakından takip edilen bir süreç hayata geçirilecektir. Bu sayede, ‘doğru kursiyerin doğru kursa ve doğru işsizin doğru işe’ yönlendirilmesiyle işsizlik oranı ve süresinin azaltılmasında ve kaynakların etkin kullanılmasında önemli katkılar sağlanacaktır.

Bu amaca yönelik olarak, Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi. Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ekine Bakanlar Kurulu Kararı ile ‘iş ve meslek danışmanı’ mesleği eklendi.

Yine aynı şekilde, ilk kez hükümetimiz döneminde Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenmeye ve belgelendirilmeye başlanan meslek standartları çerçevesinde ‘İş ve Meslek Danışmanı Ulusal Meslek Standardı’ ile ‘İş ve Meslek Danışmanı Ulusal Yeterlilik’ belgesini yayımladık.”

Tüm bu çalışmaların sonucunda, İŞKUR’da görevlendirilmek üzere iş ve meslek danışmanı alımı sürecini başlattık. Bu amaçla, İŞKUR tarafından belirlenen kriterlere sahip olan üniversitelerde düzenlenecek olan, 360 saatlik İşgücü Yetiştirme Kurslarına ağustos ayı içinde başlanacaktır.

Bu kurslara katılacak 3 bin 500 kişi, İŞKUR’da çalıştırılacak 2 bin sözleşmeli iş ve meslek danışmanlığı pozisyonuna başvurabilecektir.”

İşkur personel alımı kapsamında işe alınacak olan danışmanlarda aranan şartlar şöyle:
Bakan Çelik, ”iş ve meslek danışmanlığı” eğitiminden yararlanmak isteyen gençlerde, İŞKUR’a kayıtlı olması, herhangi bir işte çalışmıyor olması, en az lisans düzeyinde mezun olması, 10-11 Temmuz 2010 tarihinde yapılan KPSS (B) grubu sınavına girmiş ve KPSSP3 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olma şartlarının aranacağını bildirdi.

Başvurular
Bu şartları taşıyan adayların, İŞKUR İl Müdürlüklerine müracaat etmek suretiyle veya kurumun internet sitesi üzerinden başvuru yapabileceklerini belirten Çelik, adayların, puanı en yüksek adaydan başlamak üzere tercih ettikleri üniversiteye ayrılan kontenjana göre yapılacak puan sıralaması sonucunda eğitime başlayacaklarını ifade etti. Çelik, şöyle konuştu:

”Eğitimin tamamlanmasının ardından, test merkezi bulunan, bağımsız ve bu konuda akredite olmuş kurum/kuruluşlar tarafından yapılacak sınav sonucunda başarılı olan kursiyerler, ‘İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olacaklardır. Böylece, kamuya eleman alımında ilk kez Mesleki Yeterlilik Kurumu onaylı belge aranacaktır. Bu belgeye sahip olanlar arasından, KPSS B grubu (KPSSP3) puan türü esas alınmak suretiyle seçilecek adaylar İŞKUR İl Müdürlüklerinde sözleşmeli ”iş ve meslek danışmanı” olarak istihdam edilecek olup, Aralık 2011’de göreve başlaması planlanmaktadır.”

iş ve meslek danışmanı alımı 2015, iş ve meslek danışmanlığı alımı 2015, imd alimi 2015, işkur sözleşmeli personel alımı, işkur sözleşmeli personel alımı 2015

Bunlara da göz atın

19 Comments

 1. zeynep

  07 Ağustos 2011 Pazar at 11:05

  Önlisans mezunuyum biz başvuru yapabilirmiyiz?

 2. öznur

  07 Ağustos 2011 Pazar at 13:21

  Ben önlisans mezunuym ben başvuru yapabilirmiym veya nereye yapıcam ?

 3. canan

  08 Ağustos 2011 Pazartesi at 13:48

  bende aöf öğrencisiyim ve tek bir dersim var büte kldım 10 eylülde sınav var alınabilirmiyiz acaba

 4. kenan

  08 Ağustos 2011 Pazartesi at 16:58

  ben dorduncu sınıfta 1 dersm var onuda eylulde vereceymm ben gerememmı bu raya

 5. hakan

  08 Ağustos 2011 Pazartesi at 19:06

  önlisanslar başvuru yapamiyormu birisi bilgi wersin

 6. umutsuz vakaa

  09 Ağustos 2011 Salı at 08:42

  arkadaşlar bu alım sadece lisans düzeyinde haberi detaylıca araştırısanız fark edersiniz.

 7. burcu

  09 Ağustos 2011 Salı at 09:24

  başvurular nereye nasıl yapılıyo bilen var mı?

 8. burakkara

  09 Ağustos 2011 Salı at 15:17

  önlisans mezunları başvuru yapamıyor sanırım. ayrıca daha ilan verilmedi

 9. tuba

  09 Ağustos 2011 Salı at 20:51

  maalesef arkadaşlar önlisanslar için geçerli değil. sadece lisans mezunlarına

 10. cansu

  10 Ağustos 2011 Çarşamba at 22:18

  bakanın açıklaması lise dengi okul mezunu diyor bence başvuru yapabiliriz bende ön lisans mezunuyum. hiç işkur`u aradınız mı arkadaşlar ben pazartesi günü aramıştım henüz bi yazılı açıklama gelmediğini söylediler sayfadan takip ediyorum hala bir değişiklik yok :(

 11. fatima

  12 Ağustos 2011 Cuma at 18:33

  arkaşlar başvuru tarihi yazmıyor bilen varsa paylaşsın….

 12. fatima

  12 Ağustos 2011 Cuma at 18:35

  arkadaşlar başvuru formuna nerden ulaşılır?

 13. canan

  13 Ağustos 2011 Cumartesi at 18:46

  tam olarak başvurular hangi tarihte yardımcı olurmusunz?

 14. bekir

  16 Ağustos 2011 Salı at 01:14

  merhaba bekır bedır ben ankaralıyım 89 dogumluyum watanı gorewımı tamamladım 189 boyunda dıksıyonu duzgun bıreyım ögg bılg sertıfıkasına sahıbım sıze uygun iş pozısyonunda calısmak ıstıyorum tesekkurler 05065602550

 15. sibel fin

  16 Ağustos 2011 Salı at 07:59

  arkadaşlar kpss b grubundan 70 ve üzeri alanlar bu kursa başvurabilir diyor.altında olanlar lisans mezunu olsalar da hiç şansları yok mu acaba?? :(

 16. ismail

  22 Ağustos 2011 Pazartesi at 08:12

  önlisans mezunuyum biz başvuru yapabilirmiyiz?

 17. canan

  16 Eylül 2011 Cuma at 17:18

  ismim Canan 13.09.1984(kimlik:01.01.1981) doğumluyum. Afyon Kocatepe Üniv.İİBF Kamu Yönetim mezunuyum İng ve Bilgisayar eğitimi aldın,bunlarla ilgili belgelerim var. Bilgisayarı çok iyi kullanırım,İng ise normal konuşuyorum.dinamik bir çalışma ve güçlü bir takım dayanışmasıla güler yüzlü bir hizmet sunmak istiyorum. bundan dolayı sizlele çalışmak isterim. Saygılar

 18. minnet

  01 Aralık 2011 Perşembe at 16:02

  işletme önlisans mezunuyum iş kura başvurdum kaç aydAN beri bekliyorum hala almadılar kpssden 80 aldım

 19. pınar çetinkaya

  11 Ağustos 2012 Cumartesi at 18:02

  kpssb’den 71 aldım. puanım yeterli görülürse email hesabına cevap atarsanız sevinirim. Teşekkürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>