Norveç 2013 Yurtdışı İşçi Eleman ve Kalifiye Personel Alımları

Yurtdışında çalışmak ve yurtdışı işçi eleman personel alımlarından yararlanmak isteyen adaylara büyük bir fırsat doğdu. Norveç 2013 yılında yurtdışı işçi eleman ve personel alımları kapsamında binlerce kişilik yurtdışı eleman alımı gerçekleştirecek. 2013 Norveç işçi ve eleman alımları petrol, gaz ve mühendislik alanları başta olmak üzere genel olarak sanayi alanında yapılacak.

Norveç 2013 Yurtdışı İşçi ve Eleman Alımları

Yurt dışında çalışmak isteyenlere müjde. Kuzey Avrupa’nın petrol zengini ülkelerinden birisi olan Norveç tarafından 2013 yılı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 32.678 kalifiye personel eleman alımı yapılacak. İşçi alım kampanyasına Türkiye’ninde aralarında bulunduğu dış ülkelerinden çok sayıda başvurunun gelmesi bekleniyor. Norveç’in Bergen bölgesi için öncelikle 23-35 yaş gruplarında yükek eğitimli ve kariyer yapmak isteyen kadın erkek kalifiye iş gücünü çekmek isteyen Business Region Bergen kuruluşu tarafından adaylar bölgeye çağrılarak bilgi verilecek. Yapılacak olan işçi aşımı 2013 yılı ihtiyaçları için petrol, gaz ve mühendislik başta olmak üzere bir çok sanayi kuruluşuna yapılacak.

Binlerce İşçi Alımı Yapılacak

Açıklamaların ardından gazetecilerin soruları üzerine Norveç’te istihdamla ilgili şu bilgileri verdi: “Norveç Bakanı, şu anda 32 bin nitelikli elemana ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Biz de 32 bin nitelikli iş gücünü 6 ay içinde hazırlama imkanımız olduğunu söyledik. Hanssen, Norveç’teki göç yasalarının katı olduğunu, bunu kaldıracaklarını söyledi. İlişkilerin devam etmesi halinde Norveç’e önemli sayıda iş gücü gitme imkanı olabilecek.”

İş-Kur’un elinde 450 bine yakın sertifikalı iş arayan eleman olduğunu belirten Çelik, uluslararası sertifikalandırma gerçekleştiren Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun ise Türkiye’deki iş gücü piyasaları ile ilgili analizlerini sürdürdüğünü dile getirdi. Norveç’in ağırlıklı olarak iş gücü taleplerini Avrupa’dan karşıladığını, Avrupa’daki demografik yapının da hızla yaşlandığını kaydeden Çelik, Türkiye’de ise 18-29 yaş arasında 13.5 milyon iş gücü olduğunun altını çizdi. Çelik, bu görüşmenin iş gücü için kapı aralama olduğunu belirterek, Norveç’in piyasa ile ilgili çalışma yaptırdığını, analiz çerçevesinde sektörlerin belli olacağını vurguladı

yurtdışı işçi alımı, yurtdışına işçi arayan firmalar, norveç işçi alımı, yurtdışı kaynakçı alımı, yurt disi isci alimi