19 İLDE EN ÇOK ARANAN MESLEKLER

TOBB’nin öncüsü olduğu BECERİ 2010 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Kursları projesi kapsamında Türkiye genelinde toplam 19 ilde verenlerle görüşmeler yapılarak işverenlerin talepleri ile iş gücü ve niteliği değerlendirildi.

Araştırma ve değerlendirme sonucunda ortaya çıkan rapora göre  işverenlerin talepleri ile iş gücü niteliği arasında uyuşmazlıkların olduğu belirlendi. Durum böyle olunca işçi işine tam anlamıyla hakim olamıyor, işveren ise talebine cevap bulamıyor.

19 ilde yapılan çalışma kapsamında illere göre en çok talep gören meslekler şöyle:

Adana’da gaz altı kaynakçısı, Mersin’de overlok makinesi operatörü, Ankara’da gaz altı kaynakçısı, Antalya’da aşçı, Bursa’da CNC tezgah operatörü, Denizli’de dokuma makineleri operatörü, Diyarbakır’da muhasebeci, Erzurum’da pazarlamacı, Gaziantep’te mekanik bakım-onarımcı, İstanbul’da makineci (dikiş), İzmir’de makineci (dikiş), Kayseri’de argon kaynakçısı (tığ kaynakçısı), Kocaeli’de mekanik bakım-onarımcı, Konya’da CNC tezgah operatörü, Malatya’da makineci (dikiş), Manisa’da bakım ve onarım elektrikçisi, Samsun’da CNC tezgah operatörü, Tekirdağ’da mekanik bakım-onarımcı ve Trabzon’da gıda mühendisi.”

izmirde en cok aranan meslekler