Hükümet yıllardır sağlık konusunda yeni adımlar atmaya devam ederken sağlık personeli alımları konusunda da yeni haberler gelmeye ve yeni ilanları yayınlanmaya devam ediyor. Bilindiği üzere sağlık bakanlığı zaman zaman ihtiyaçları kapsamında toplu sağlık personeli alımı yapıyor.

Son olarak ise Sağlık Bakanlığı’nın önümüzdeki yıl yani 2017’de yeni toplu personel alımı yapacağına dair açıklamalar geldi. Mit Müsteşarı yaptığı açıklamalarda 2017 yılında Sağlık Bakanlığı’nın toplam 20 bin yeni sağlık personeli alımına imza atacağını söyledi. Mit Müsteşarı tarafından yapılan açıklamalarda yeni sağlık planlamalarına göre her 50 bin kişilik nüfusa yeni bir sağlık kurumu kurulacağını, check-up sistemine ağırlık verileceğini ve kronik hastaların takip edileceğini belirtti. Yapılan açıklamalar sağlık hizmetleri alanında yep yeni bir dönemin başlayacağını aret ediyor.

Yeni planlamalar kapsamında halkın sağlık bir yaşama yönelmesi sağlanmaya çalışılacak. İlk aşamada yaklaşık olarak bin adet yeni sağlık merkezi kurulacak, hastaların check-up’ları ve diğer tüm tetkikleri burada yapılacak ve kronik hastalığı olan hastaların durumları bu sağlık merkezlerinde takip edilecek ve hastalar bilgilendirilecek.

Sağlık kurumu ve çalışanlarına kalite derecesi
Yapılan açıklamalarda yine önümüzdeki dönemde sağlık kurumları ve sağlık personeli adına önemli sistemler getirilecek. Bundan böyle salık kurumlarına ve sağlık personeline kalite derecesi gelecek, kaliteli bir şekilde görevini yapan hekim ve sağlık kurumu çalışanları ödüllendirilecek. Hastalar hangi sağlık kurumunun hangi kalitede hizmet verdiğini bilecek ve sağlık kurumu seçimlerini buna göre yapabilecekler.

Sağlık Bakanı yaptığı açıklamalarda sağlık alanında çok fazla personel alımına ihtiyaç olduğunu ancak bütçenin kısıtlı olmasından dolayı yapılamadığını, en fazla hemşire alımı yapıldığını ancak bunlar yanında fizyoterapist, teknisyen ve psikolog alımlarının gündemde olduğunu belirtti.