İşsizlere müjde… Yapılan araştırmaya göre 56 şirket 50 bin kişiyi bu yıl içinde e alacak. Diğer şirketlerle birlikte bu rakam 300 bine kadar çıkacak.

RESMİ işsizlik oranının yüzde 11.2, işsiz sayısının ise 2.9 milyon olduğu ülkemizde işsizlik sorunu ilk sırada yer alıyor. Ancak Ekonomist Dergisi’nin yaptığı bir araştırma hem işsizleri hem de yakınlarını biraz olsun rahatlattı. Araştırmaya göre bu yıl 56 şirket 50 bin kişiyi işe alacak. Uzmanlar ise bu rakamın tüm Türkiye genelindeki şirketlerde en az 250-300 bin kişiyi bulacağını söylüyor.

Ekonomik kriz etkisini yavaş yavaş kaybederken şirketlerin ve firmaların da boşalan kadrolarını doldurmaya başladığı belirtildi. Hatta bazı şirketlerin yeni yatırımlar yaptığı ve kadrosunu güçlendiği kaydedildi. Uluslararası yatırımların yeniden hız kazanmasıyla yabancı şirketlerin çeşitli kadrolarındaki alımlarını da hızlandırdığı ifade edildi. Bugüne kadar beklemede kalan çok sayıda şirketin birleşme ve satın alma anlaşmasının sonuçlanmasının söz konusu olacağı belirtildi. Bu arada özellikle bankacılık, inşaat, parekende, enerji sağlık sektörlerinde personel alımlarının hızlanacağı bekleniyor

GURBETÇİ İŞÇİ
Öte yandan İŞKUR verilerine göre,Türkiye’den yurtdışına Ocak ayında çalışmak üzere 3 bin 983 işçi gönderildi. Yurtdışına gönderilen işçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %119.21 oranında artarken, bir önceki aya göre 5 bin 929 kişi gerileyerek % 60’lık bir düşüş yaşadı. Ocak ayında yurtdışına gönderilen 3 bin 983 işçinin 654’ü Irak’a gitti.

Kaynak: Güneş