Borsa yatırımcıları 2015 yılında borsanın nereye gideceğini merak etmeye ve tahminleri araştırmaya başladılar. Yeni yılda borsa düşer mi yükselir mi? İşte uzmanların borsa 2015 yorumu.

2014’ün ardından 2015’in de volatil bir yıl olacağı tahmin ediliyor. Yılın ilk yarısında faiz indirimi beklentisi, seçimlere yönelik beklentiler, temettü beklentileri ve AB’nin genişlemeci hamleleri Borsa İstanbul için beklentileri yükseltiyor. Ancak yılın ikinci yarısında FED baskısı nedeniyle endişeler hakim olacak gibi. Bu süreçte Borsa İstanbul’da yılın ilk yarısında yükselişlerin devam etmesi beklenirken ikinci yarısında biraz yavaşlama görülebilir. Borsa’daki yükselişlerde BIST 100 endeksi 95000 / 100000 aralığına ulaşabilir ve yukarı yönlü testler yapabilir. Bu yönde yükseliş olursa yükseliş özellikle endeskle korelasyou yüksek olan hisselerde ileride olacak türbülanslarda yeniden almak için satış fırsatı olarak değerlendirilmeli.

2015 için baz senaryoda hareket aralığı da 74000 / 99000 tehmin ediliyor. Dövizler tarafında yılın ilk yarısında daha stabil bir dönem olacağı düşünülüyor, ancak yılın ikinci yarısında FED faiz artış süreci gelişmekte olan olan ülkelere olan sermaye akımını terse döndürecek olursa TL’de hızlı değer kayıpları görülebilir. Bu durum kurlarla birlikte faizlerin yeniden yukarı yönlü hareketlenmesine neden olabilir.

2015 yılında “DolarEuro mu” sorusuna yine dolar olarak cevap veriliyor. Dolar/TL’de uzun vadeli alımlar yapmak yerine sert düşüşleri, kısa vadeli alımlar için değerlendirmek yerinde olacaktır. Kur için yıl sonu kapanış fiyatı 2.45 / 2.50 aralığında tahmin ediliyor. Yıl ortalamasının 2.35’lerde konumlanması bekleniyor.