Sürekli olarak ekonomik büyüme ve istikrardan bahsedilirken bunun halkın daha doğrusu çalışanların maaşlarına yansımaması yıllardır rahatsızlık veren tartışılan konulardan birisi. Çalışan kesim özellikle de memurlar bahsi geçen ekonomik büyümenin artık maaşlarına yansımasını ve daha rahat bir hayat sürmek istiyorlar. Bunlar konuşulurken Memur-Sen de harekete geçti ve memur maaşlarına etkili zamlar getirebilmek ve en düşük memur maaşını daha da yukarılara çekebilmek için kolları sıvadı.

2016’DA NE KADAR ZAM GELECEK?
Memur-Sen 4 kalem üzerinden yüzdelik zam için hükümetle masaya oturacak ve 2016 yılı zamları konusunda birinci 6 ay için yüzde 8, ikinci 6 ay için yüzde 8 olmak üzere yüzde 16 oransal zam, 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere taban aylığa 150 TL zam, 2015 yılı ekonomik büyüme oranının yüzde 50’si ve 3 aylık dönemlerdeki büyüme oranı kadar refah payı artışı, enflasyon farkı isteyecek.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?
Hükümetle yapılacak zam pazarlığı sonrasında olumlu bir sonuç alınırsa yeni başlayan 15’inci derecenin 1’inci kademesindeki bekar hizmetli bir memurun maaşının bin 975 TL’den Ocak 2016’da 2 bin 356 TL olacak.

MEMUR-SEN’İN TALEPLERİ NELER?
Gelir vergisi nedeniyle oluşan maaş kaybı telafi edilsin.
Yan ödeme katsayı ve gösterge rakamları yüzde 50 artırılsın.
Ek ödemeler, emekli maaşına ve ikramiyesine yansıtılsın.
Ek gösterge adaletsizliği giderilsin.
2005’ten sonra göreve başlayanlara bir derece verilsin.
Fazla çalışma ücretlerindeki düşüklük giderilsin. l Aile yardımı artırılsın.
KİT’lerde ve kamuda çalışan, memur i yapan fakat memur olmayan personel KİT’lerdeki 2 sayılı cetvele, diğer kurumlarda çalışanlar memuriyet kadrolarına geçirilsin.
Harcırah yükseltilsin.
4B’li ve 4C’li personelin 4A ya da sözleşmeli olarak kadro alması sağlansın.
Doğum, ölüm, kreş ve ulaşım yardımları artırılsın. / Memur Maaşları