42 Bin Öğretmen Personel Alımı Yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Yaşa takılanlar” konusunda, “Her konunun çözülmesini isteriz ama her konu çözülecek diye bir enstrüman da henüz icat edilmiş değil. Ama vatandaşlarımızı dinliyoruz, sorunlarının çözümü konusunda da sağlıklı bir iradeyi ortaya koymuş olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Meclis Genel Kurulu’nda sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin düzenlemenin de yer aldığı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

İHTİYAÇ KREDİLERİNİ KIYASLAMAK İÇİN TIKLAYIN…

Kapsamda olan sözleşmeliler konusunda bilgi veren Çalışma Bakanı, “72 bin 500 civarında 4/B’liler, 23 bin civarında mahalli idarelerde çalışan sözleşmeliler ve Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sözleşmelilerden ibarettir. 76 bin 666 kişi KİT’lerde sözleşmeli olarak devam edecek, sanatçı olarak 4 bin 752 kişi sözleşmeli kadrosuna devam edecek. Usta yöneticiler bu kapsamda bulunmamaktadır” diye konuştu.

KAMU PERSONEL REJİMİYLE İLGİLİ, ASLINDA, ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Sosyal güvenlik destek primiyle ilgili bir soruya da Çalışma Bakanı, şu yanıtı verdi: “Sosyal güvenlik destek primi 1999 yılında yürürlüğe girdi. Anayasa Mahkemesi’ne de götürüldü ve Anayasa Mahkemesi bu uygulamayı iptal etmedi ama bunun yanında şunu ifade edeyim. Bu, nereden kaynaklandı? Yani bizden önceki Hükûmet döneminde olan bir hadisedir. Şöyle bir haklılığı var: Genç emekliliğin -yani 38, 40, 42 yaşındaki emekliliğin- getirmiş olduğu bir düzenlemedir bu. Eğer bizde de gelişmiş, çağdaş ülkelerde olduğu gibi bir emeklilik düzeni olmuş olsaydı, popülist yaklaşımlar olmamış olsaydı, ben inanıyorum ki sosyal güvenlik destek primine ihtiyaç duyulmayacaktı.

Şu anda 50 yaşında emeklilik söz konusu. Bu, her yıl -bir yıl, iki yıl- yükselmeye devam ediyor. 55-60’lı yaşlara gelindiğinde sosyal güvenlik destek priminin artık ihtiyaç olmaktan çıkacağı inancı içerisindeyim. Yani emeklilik yaşıyla paralellik arz eden bir durum olduğunu burada belirtmek istiyorum çünkü genç bir nüfusumuz var. Bu nüfusun istihdamıyla ilgili, emeklilerin bir başka işte çalışması yanında genç nüfusa iş vermek önceliğinden hareket etmek durumundayız. Kamu personel rejimiyle ilgili, aslında, çalışmalarımız var. Fakat bunu derli toplu bir şekilde huzurlarınıza getirememiş bulunmaktayız. Şimdi personelle ilgili bazı düzenlemeleri getiriyoruz.

Son Güncelleme: 05 Temmuz 2013 Cuma 16:10