İŞKUR son yıllarda sizlik ve istihdam adına çok önemli çalışmalara imza attı ve atmaya da devam ediyor. Çok farklı eğitim ve istihdam projeleri yürüten İşkur son olarak İstanbul Gazikent Üniversitesi ile ortaklaşa bir çalışma kapsamında eğitim ve meslek programları başlattı. Söz konusu eğitim programları ile toplam 5000 genç perakende sektörünün önde gelen şirketlerinde iş ve çalışma fırsatı bulacak.

Altınyıldız, Beymen, C&A, Darty, De Facto, Boyner, Karaca, Kiğılı, Marks & Spencer, Migros, Network, Penti, Seven Hill, T-box gibi birçok firma personel, eleman, işçi alımı yapacak. Gazikent Üniversitesi ile yürütülen eğitim programlarına katılan ve sertifika almaya hak kazanan adaylar söz konusu şirketlerde çalışabilecekler.

Türkiye’nin önde gelenlerinden BOYNER 1000 kişilik personel alımı yapacak
Gazikent Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezleri Genel Koordinatörü Aydoğan Durmuş, projenin ayrıntılarıyla ilgili olarak, “20’den fazla firmayla anlaşma yaptık. Firma bize geliyor ihtiyaçları birlikte belirliyoruz. Ardından da İŞKUR’a iletiliyor. İhaleye çıkılıyor. En çok iş garantisi veren kazanıyor. Altınyıldız, Arzu Kaprol, Beymen, Boyner, C&A, Darty, De Facto, Divan, Divarese, Fabrika, Karaca, Kiğılı, Marks & Spencer, Migros, Network, Penti, Seven Hill, Sofra Group, T-box, THY DOCO, Üçögün bu firmalar arasında yer alıyor.” Gençlerin de kendilerinden talepleri olduğunu anlatan Durmuş, gelen taleplere göre özellikle çalışılmak istenen firmalara gittiklerini ve yüzde 60 gibi bir oranla işe yerleştirme yapabildiklerini ifade ediyor. Kursa katılan öğrencilerden şu ana kadar 4 bin 500 talep toplanmış. Mart ayında İstanbul’da başlanan projenin önümüzdeki hafta da Ankara’da devam edeceğini anlatan Durmuş, “Firmalar elaman alımı konusunda taahhütte bulunuyor. Örneğin Boyner İstanbul’da bin kişiyi işe alacak. Ayrıca bir hastane 25 danışman talep ediyor. Biz de onların belirlediği kriterlere göre eğitim veriyoruz” diyor.

Günlük 15 TL Harçlık Verilecek
Düzenlenen eğitim projesi kapsamında katılımcı kursiyerlere günlük 15 tl cep harçlığı da verilecek. Bunun yanında sigortaları da yapılacak. Mesleki eğitim programlarına akademisyenler katılıyor. Eğitimlermaksimum altı ay sürmekle birlikte üniversite programları ortalama iki ila üç ay devam ediyor. Eğitimler teori ve uygulamalı olarak yürütülüyor. Teori bilgilerini alan öğrenciler, uygulama eğitmenlerinin kontrolünde staj yapmaya başlıyor. Uygulama eğitmenleri de genellikle firma ya da mağaza yöneticilerinden oluşuyor.

Primden Muaf  Tutulacaklar
Torba Yasa kapsamında İŞKUR eğitimlerine katılan ve başarılı olan kursiyerlerin sertifikaları işveren için büyük önem taşıyor. Gençlerin ve kadınların işgücüne katılımınıdesteklemek amacıyla sertifikalı çalışanlar, işveren sigorta priminden muaf tutuluyor.İşverenler, 18 yaşından büyük kadın ve 18-29 yaş arası erkekler için 36 ay, 29 yaşından büyük erkekler için de 24 ay süreyle prim ödemiyor.

buy box ankara, doko engelli iş ilanı