Bilindiği üzere kanlı darbe girişimi sonrasında kamuda başlayan FETÖ operasyonları sonrasında on binlerce öğretmen açığa alınarak işine son verildi. Bu durum MEB bünyesinde öğretmen kadrolarında çok büyük bir boşluk ortaya çıkardı. Milli Eğitim Bakanlığı da konuyla ilgi harekete geçerek yaklaşık 50 bin yeni öğretmen alımı yapılacağını duyurdu.

ÖĞRENCİLER MAĞDUR EDİLMEYECEK
Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlı kurumlar öğretmen alımı için harekete geçti. MEB yetkilileri yaptıkları açıklamalarda söz konusu öğretmen kadrolarında oluşan boşluğun en kısa sürede tamamlanacağını ve öğrenci ve okulların kesinlikle mağdur edilmeyeceğini açıkladı. Yapılacak olan 50 bin yeni öğretmen alımıyla Türkiye’de eğitim tam gaz devam edecek.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI YAPILACAK
Yaklaşık 50 bin öğretmen alımının planlandığı bu dönemde öğretmen alım modeli de değişiyor. Söz konusu alımlar sözleşmeli öğretmen alımı modeli kapsamında yapılacak. Buna göre adaylar gerekli temel şartları taşıdıkları taktirde sözlü mülakatlara çağrılacak ve değerlendirmeye alınacaklar. Öğretmen adayları KPSS puan sırasına göre değerlendirmeye alınacaklar. Söz konusu model Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni yönetmeliğinde yer aldı.

50 BİN ÖĞRETMEN ALINACAK
Normal şartlarda Şubat ayında 10 bin öğretmen alımı planlanıyordu. Ortaya çıkan ani gelişmeler ve 40 bin öğretmenin açığa alınması ile oluşan boşluğun giderilmesi ihtiyacı ve normal şartlarda alınacak olan öğretmenlerin de alınması ile önümüzdeki kısa dönemde 50 bin öğretmen alımı yapılacak. MEB yetkilileri öğretmen alımlarının en kısa sürede başlayacağını hatta Eylül ayında tamamlanabileceğini belirttiler.