Kamu ve özel sektör Türkiye genelindeki ara eleman sıkıntısını ortadan kaldırmak ve nitelikli iş gücü yetiştirmek için düğmeye bastı. UMEM Beceri’10 Projesi’ 900 bin kişiye istihdam hedefliyor

İşverenlerin sık sık dile getirdiği sanayideki ara eleman yetersizliğine kamu – özel sektör ve üniversite birliğinde hayata geçirilen UMEM Beceri’10 (Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri) Projesi son verecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) başlattığı projeyle beş yılda bir milyon kişi eğitimden geçirilecek ve başarılı olan 900 bin kişi istihdam edilme fırsatı yakalayacak. Ocak 2011’den itibaren işlerlik kazanan proje kapsamında şimdiye kadar 79 ilde bin 345 kurs açılmış. Bu kurslardan 463’ü tamamlanmış durumda, 5 binden fazla kişi de stajına devam ediyor. Daha kurslar tamamlanmadan ülke genelinde bin 400 kişinin istihdam edildiğini söyleyen projesorumluları, bazı kursiyerlerin Ford Otosan, Baymak Makine, Foxconn gibi şirketlerde çalışmaya başladıklarını belirtiyor. Önümüzdeki dönemlerde ise Honda, CMS Jant, Yataş’ın kursiyerleri işe almaya başlayacağını müjdeleyen yetkililer, nitelikli elemanihtiyaçlarını TOBB tarafından geliştirilen bilgi sistemine online olarak bildiren yaklaşık 4 bin firmanın, 42 bin civarında stajyer istihdam etmek üzere talepte bulunduğunu söylüyor. Proje kapsamında 81 ilde 121 meslek lisesine de yaklaşık 90 milyon TL’lik makine ve teçhizat yatırımı yapılmış. Ayrıca bu okullarda eğitim veren öğretmenler güncel konular hakkında eğitime tabi tutulmuş ve eğitimlere yaklaşık 4 milyon TL’lik bütçe ayrılmış.

Sorunlar ortadan kalkıyor
Makine sektörünün en önemli ihtiyacı olan nitelikli eleman istihdamına hızlı ve yerinde çözüm sağlaması açısından UMEM Beceri’10 Projesi’nin hayati önem taşıdığını söyleyen TOBB Türkiye Makine ve Techizat İmalatı Sektör Meclisi Başkanı Merih Eskin, “Çeşitli sebeplerle atıl duran iş gücünü istihdama katmak ve bu işgücünü daha verimli sektörlere yönlendirmek bu projeyle mümkün oldu” diyor. Daha önce açılan kursların üretim alanlarına hitap etmediğini, eğitim niteliğinin düşük ve kursların işleyişine ya da müfredatına müdahil olamadıklarından yakınan Eskin, bu proje kapsamında kursların ihtiyaç analizleri doğrultusunda açılmasının, okullara yapılan yatırım ve eğitimkalitesinin artırılmasının sıkıntıları ortadan kaldırdığını belirtiyor.

Kimler başvurabilir?
Katılımın ücretsiz olduğu kurslara en az altı aydır işsiz olan her yaştan kadın ve erkek katılabiliyor. Teorik ve işbaşı eğitimlerinden oluşan kurslar maksimum altı ay sürüyor. Kurs süresince adaylara günlük 15 TL’lik ücret ödendiği gibi kursiyerler genel sağlıksigortasından da faydalanabiliyor. Ağırlıklı olarak CNC tezgah operatörlüğü, gazaltı kaynak, metal işleri teknikerliği, dokumacılık, dikiş makinesi operatörlüğü, elektrik işçiliği eğitimleri verilen kurslara aşçı, fırıncı, kasap, ön muhasebe uzmanı, pazarlamacı olmak isteyenler de başvuruyor. Proje kapsamında eğitimini tamamlayan kursiyerleri istihdam eden firmalar ise 18-29 yaş arası erkekler ve yaştan bağımsız olarak kadınlar için 42 ay, 30 yaş üzerindeki erkekler için de 30 ay süreyle sigorta primi işveren payı muafiyetinden yararlanabiliyor.

İşbirlikleri önemli
Nursel Ölmez Ateş- Ford Otosan İK ve Kurumsal İletişim Direktörü
UMEM Beceri’10, son yollarda istihdama yönelik kamu-özel sektör-üniversite işbirliğinde yürütülen çok önemli ve büyük bir proje. İstihdam ve kalifiye eleman ihtiyacı ülkemizin en önemli konuları arasında yer alıyor. Biz Ford Otosan olarak istihdam yaratmak ve mesleki eğitimi desteklemek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yıllardır bulunduğumuz bölge ve çevresinde yer alan meslek liseleri ve meslek yüksekokullarıyla işbirliği halindeyiz. Özellikle teknik konulardaki mesleki eğitimin etkinlik ve verimliliğininartırılmasını hedefleyen UMEM Beceri’10 kapsamında ilk işe alımı yapan sanayi kuruluşu olmaktan mutluluk duyuyoruz. Vasıflı işçi olmanın ‘altın bilezik sahibi olmak’ anlamına geldiği ülkemizde sorumluluklarımızın bilincindeyiz ve bu doğrultuda katma değer sağlayacak her projeyi destekliyoruz.

İşverenleri teşvik ediyor
Cevat Duman – Eroğlu Giyim San. Tic. A.Ş. İK Müdürü
Tekstil sektörü için UMEM Beceri’10 projesinin, işgücünün ucuz olduğu ülkelerle rekabette bir nebze de olsa nefes aldırıcı olduğunu düşünüyoruz. Proje kapsamında Temmuz 2010’da 75 kursiyerle başlatmış olduğumuz üç kurs sayesinde iş ve mesleğe uyum sürecini eğitim ve staj sırasında tamamlamış, işletme ve üretime daha hazır, üretimin ihtiyacına cevap verebilecek özelliklere sahip çalışanları üretim sürecinekazandırdık. Ayrıca kurs bitiminin ardından işe yerleştirdiğimiz çalışanların sigorta primi işveren hissesi de 6111 sayılı torba yasa kapsamında 42 aya kadar teşvik kapsamına alındığından, projenin teşvik edici olduğu kanaatindeyiz.

Elif AKIN
elif.akin@sabah.com.tr 

iskur ilanlari net haberleri 345 bin icin calisan araniyor