Enerji alanında yatırımlarına hızla devam eden Ağaoğlu Enerji Grubu Türkiye’de yaptığı yatırımların ardından yurtdışına açılıyor. Ağaoğlu’nun Gürcistan’da yapacağı yılda 277 milyon kWh elektrik üretim kapasiteli 3 HES projesi için imzalar atıldı.

Ağaoğlu tarafından Gürcistan’ın Paravani Nehri üzerinde kurulacak 3 Hidroelektrik Santrali için düzenlenen protokol imza töreni Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gürcistan Enerji Bakanı Alexander Khetaguri, Acaristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Levan Vrashalomidze’nin katılımıyla yapıldı.

2015 yılına kadar 1.000 MW’lık enerji portföyüne ulaşma hedefiyle yatırımlarını genişleten Ağaoğlu’nun Gürcistan’da inşa edeceği 3 HES projesinin yapımına 2012 yılında başlanacak. Gürcistan’daki Paravani Nehri üzerinde yer alan, Arakali, Abuli ve Akhalkalaki projelerinin öngörülen letmeye geçiş tarihi ise 2014.

Yaklaşık 30.000 konutun enerji ihtiyacını karşılayacak olan santraller yılda 277 milyon kWh enerji üretecek. İmzalanan protokole göre üretilen enerji Aralık, Ocak ve Şubat aylarında Gürcistan’da tüketilirken diğer aylarda Türkiye’ye aktarılacak.