Akbank’ın Akbank Bankacılık Merkezi’nde şu anda çalışan sayısı yaklaşık olarak 3 bin 500 kişi. Ancak ABM’nin kapasitesi bunun çok çok üzerinde. Akbank yönetimi eleman ve personel alımı kapsamında Akbank Bankacılık Merkezin’deki personel sayısını arttırmayı düşünüyor. Akbank Bankacılık Merkezi’nin gerçek çalışan kapasitesi 5 bin 500 kişi olmakla birlikte ilk aşamada yapılacak eleman – personel alımı ile tam kapasiteye ulaşılacak. Sonrasında ise ek yatırımlar ile yeni eleman ve personel alımı kapsamında çalışan personel sayısının 15 bin kişiye çıkarılabileceği söyleniyor.

Akbank iş başvurularınızı Akbank İnsan Kaynakları Departmanı üzerinden internetten gerçekleştirebilirsiniz.

Akbank, 78 bin metrekare alan üzerine Gebze’de inşa ettiği Akbank Bankacılık Merkezi (ABM) ile lem adedi bazında Avrupa finans kuruluşlarına fark attı. Bankanın İstanbul’daki tüm operasyonlarının tek çatı altında toplandığı merkezde yılda kredi ve kredi kartı, çek, senet gibi 350 milyon adet işlem gerçekleştiriliyor. Arsa dahil 150 milyon dolara mal olan ve 3 bin 500 kişiye istihdam sağlayan merkezin tanıtım toplantısında konuşan Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, merkezi Akbank’ın kalbi olarak nitelendirirken, işlemlerin yüzde 98’inin burada yapıldığını ifade etti. Yılda 350 milyon işlem yapılan merkezin bu özelliği ile Avrupa’nın en büyüğü olduğunu söyleyen Akkurt ‘ABD ve Hindistan’ın birkaç bankacılık merkezinin ardından en fazla işlem gerçekleştiren kuruluşuz. Citibank ve JP Morgan’ın Almanya, Polonya, İspanya merkezlerini ziyaret ettik fakat bu denli hızlı ve kaliteli işlem hacmi hiçbir AB ülkesinde yok’ diye konuştu.

Bankacılık merkezinde 2010 yılında 550 milyon adet işlem yapıldı. Bunun 110 milyonu para transferleri, fatura ve maaş ödemelerinden; 85 milyonu üye işyerlerine POS bedeli aktarımından; 51 milyonu kart, çek ve ekstre basımından; 33 milyonu ise yatırım fonu alım satımından oluştu.  Şube operasyonları bölümü tarafından elektronik yolla yapılan, EFT, havale, telefon ve su faturası gibi abone tahsilatları, maaş ödemeleri, bayi ve tedarikçi ödemeleri gibi işlemlerin yıllık hacmi ise 187 milyar TL oldu. Ayda ortalama 260 bin kredi kartı başvurusu proses edilmekte ve ortalama 245 bin adet kredi kartı, 113 bin adet debit kart basılıyor. 2011 yılı ilk altı ayda müşteri şikayetlerinde ilk kontakta çözüm oranı %94, ortalama çözüm süresi 1.8 gün

4 MİLYON TON SU KURTARILDI
Konuşmasında bankacılık üssünde yer alan çağrı merkezinin bu yıl 10. yılını kutladığını da belirten Akkurt, tümü üniversite mezunu 1000 kişiden oluşan çağrı merkezinin ayda toplam 4.5 milyon çağrı kapasitesine ulaştığını kaydetti. Akbank olarak çevreye her zaman duyarlı olduklarını vurgulayan Akkurt, ‘Pencerelerde kullandığımız özel bir sistemle binamızı ısıtma gereği duymuyor gerektiğinde sadece soğutuyoruz. Hava koşullarının elverdiği ölçüde sıcak su ihtiyacını, ABM’nin çatısına yerleştirilen güneş panelleri yardımı ile sağlıyoruz. Ayrıca binamızda ayda ortalama 350 kilo atık yağ biriktiriyor, biodizel toplama merkezlerine ulaştırıyoruz. Bugüne kadar toplanan yağ miktarı 4 tona yaklaştı. Bir litre yağın bir ton suyu kirlettiği göz önüne alınırsa, biz 4 milyon ton suyun kirletilmesinin önüne geçtik’ dedi.

Şikayet çözüm oranı yüzde 94
– Bankacılık merkezinde 2010 yılında 550 milyon adet işlem yapıldı.
– Bunun 110 milyonu para transferleri, fatura ve maaş ödemelerinden; 85 milyonu üye işyerlerine POS bedeli aktarımından; 51 milyonu kart, çek ve ekstre basımından; 33 milyonu ise yatırım fonu alım satımından oluştu.
– Ayda ortalama 260 bin kredi kartı başvurusu proses edilmekte ve ortalama 245 bin adet kredi kartı, 113 bin adet debit kart basılıyor.
– 2011 yılı ilk altı ayda müşteri şikayetlerinde ilk kontakta çözüm oranı %94, ortalama çözüm süresi 1.8 gün.

Yaş ortalaması 30
ABM’DE yılda 5.2 milyon kredi kartı ve 5.5 milyon banka kartı basılıyor. Merkezde çalışanların yaş ortalaması 30. Alınan 100 çağrının 30’unda satış gerçekleştiriliyor. Merkezde emzirme odası, restoranlar ve spor salonu gibi etkinlikler mevcut.

Akbank ABM yeni eleman – personel alımı – kapasite 15 kişiye çıkarılabilir
ABM’de 3 bin 500 kişinin çalıştığını kapasitesinin 5 bin 500 kişi olduğunu ve ek bir yatırımla çalışan sayısının 15 bine çıkabileceğine dikkat çeken Akkurt, ‘Tüm Akbank’ı buraya taşıyabilecek durumdayız. 11 ay gibi kısa bir sürede tamamladık’ dedi. ABM’de yılda 11 bin yeni bankacılık fikri toplandığını da belirten Akkurt, ‘Bunun 9 bin 300’ü çalışanlardan 1.700’ü müşterilerden geliyor’ dedi.