Son olarak Apple da akıllı saatini tanıttı ve kısa bir süre sonra akıllı saatini piyasaya süreceğini duyurdu. Tabiki şu ana kadar da birkaç marka piyasaya yeni akıllı saatler çıkarmaya başladılar. Tahmin ettiğiniz üzere yakın gelecek her teknoloji markasının bir akıllı saati olacak ve seçenekler çoğalacak. Ancak kafalarda bir soru var. Akıllı saat almak için henüz erken mi? İşte henüz akıllı saat almamak için 5 önemli objektif sebep…

HENÜZ OLDUKÇA PAHALILAR
Gerçekten de öyle, her yeni oluşturulan elektronik kolu veya ürün kategorisi hayatına pahalı ürünlerle başlar. Şu anda piyasada çok ucuz akıllı saatler görebilirsiniz belki ama tanınmış markalarından olmadıklarına dikkatinizi çekmek istiyoruz. Şu anda gerçekten de işinize yarayacak birkaç cihazdan en ucuz olanları da 450-500 TL fiyattan başlıyor. Hiç haberiniz ve bilginiz olmayan bir ürüne bir akıllı telefon parası vermeye değer mi?

ŞU AN İÇİN İŞLEVLER YETERSİZ
Ucuz ve basit olan ürünleri bir kenara bırakalım. Pahalı ve bilinen markalardan alacağınız akıllı saat modelleri bile henüz işin başındalar. Ne kadar güzel tasarlanmış olurlarsa olsunlar, hala çoğu akıllı telefonunuza gelen mesajları ve aramaları anında farketmenizi sağlayan birer pahalı bileklikten fazlası değil. Pahalı modellerle bilekten telefon görüşmesi yapabilir, hatta aktivitelerinizi, sağlık durumunuzu takip bile edebilirsiniz. Ama şu anda 800-1000 TL vereceğiniz bir akıllı saatin aktivite takip işlevlerine, 200-300 TL vereceğiniz basit bir akıllı bileklik ile sahip olacağınızı unutmayın.

BOYUTLAR ŞİMDİLİK BÜYÜK
YENİLER DAHA ERGONOMİK OLACAK

Dikkat ederseniz piyasya çıkan tüm akıllı saatlerin hepsi genelde bileğiniz için çok büyük kalıyorlar. Bunun iki sebebi var, birincisi minik bir ekranda dokunmatik işlevleri yapmak zor olduğu için ekran boyunu çok küçültemiyorlar. İkincisi ise akıllı saatinizi iki saatte bir şarj etmenizi engellemek için, şarj süresini uzatacak boyuta ve kapasitede bataryakullanmak zorundalar. Bunlar da akıllı saat boyutlarını henüz uygun olmayan miktarlarda büyük ve kaba kılıyor.

İLK ÜRÜNLER SORUNLU OLABİLİR
Yeni ürün kategorilerinin ilk örnekleri mutlaka biraz sorunlu olur, bu kural her ürün gamı için geçerli. İster akıllı saat olsun, ister akıllı telefon olsun, ister akıllı araba olsun mutlaka donanım ve yazılım sıkıntıları yaşanır. Eğer atacak kadar çok paranız ve teknolojik ürünlere doyumsuz bir bünyeniz varsa, tabii ki diyecek bir şey yok. Ama çoğu kişinin şu anda aldığı akıllı saatlerde yeterli yazılım veya uygulama desteği bulamayacağını unutmamak lazım.

AKILLI SAAT İÇİN AKILLI TELEFON ŞART
Şu anda piyasada olan veya yeni çıkmak üzere olacak akıllı saat modelelrinin neredeyse hepsi akıllı telefon ile senkron kullanılmak zorunda. Çoğu ucuz model saat, akıllı telefona bağlanmadan saati bile gösteremiyor. Tabii ki içlerinde 3G destekli ve akıllı telefon olmadan çalışacak modeller var ama bir elin parmakları kadar. Halbuki telefon bağımlılığı olmadan bileğinize saatinizi takıp gidebilseniz güzel olmaz mıydı? Henüz orada değiliz işte. / Akıllı Saat