Altın Fiyatları Ne Olur? Altın Yorumları

Altın Fiyatları Ne Olur? Yeni Altın Yorumları
2016 yılına girdiğimiz şu günlerde altın yatırımcısı altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde ne olacağını merak ediyor. Peki 2016 ve 2017 döneminde altın fiyatları ne olur, bu konudaki uzman altın yorumları neler?

Citigroup Inc. analistlerin hazırladığı rapora göre, altın fiyatlarının 2016 yılında ortalama ons başına 995 dolar ve 2017 yılında ise 1025 dolar seviyelerinde kalacağı tahmininde bulundu.

Altın, Çin ekonomisinin daha da yavaşlayacağına ilişkin endişelerin hisse senetlerinde satış getirmesinin ardından, güçlenen güvenli liman talebinin etkisi ile, iki ayın en yüksek seviyesine doğru hareketlendi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselişle ons başına 1,108.65 dolara kadar yükseldikten sonra, Singapur saati ile 15:06’da 1,106.27 dolara geldi. Metal Cuma günü, ABD’de tarım dışı istihdam verisinin Aralık ayında beklenenden daha hızlı artış göstermesi sonucu gelen satışlarla aşağıda kapanmadan önce, 1,113.08 dolara kadar çıkarak 4Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.

Metal geçen hafta, Çin’in görünümüne ilişkin artan endişeler, hisse senetlerindeki sert satışlar ve Orta Doğu ve Kuzey Kore’de artan jeopolitik gerginliklerin riskten kaçınmaya yönelik lemleri artırması sonucu, Ağustos ayından bu yana en güçlü artışını gerçekleştirdi. Asya hisse senetleri Pazartesi günü, Çin’de zayıf çıkan enflasyon verilerinin dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki yavaşlama işaretlerine katkıda bulunmasının ardından değer kaybetti.

Sydney’de Australian Bullion Co. traderı Jordan Eliseo, “Altın, hisse senetlerindeki zayıflığın güvenli liman talebini desteklemesi sonucu 2016 yılına harika bir başlangıç yaptı,” dedi ve “Güçlü ABD istihdam verisine rağmen, altının 1,100 dolar seviyesinin üzerinde tutunabilmesi gücünün bir işareti. Kısa pozisyonların kapatılması, önünümüzdeki birkaç gün boyunca bu ralliyi daha da yukarı taşıyabilir” şeklinde görüş bildirdi.

2016’da Altında Yeni Fırsatlar Yakalanabilir
Alan Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Yeliz Karabulut ise altının onsunun 3 yıldır sürdürdüğü aşağı yönlü hareketini devam ettirerek yıl içinde yatırımcısına yıllık bazda kaybettirdiğini belirterek, “2015 sonuna yaklaşırken ons altının 2009 sonu seviyelerinde fiyatlandığını görüyoruz. Gram altın fiyatları ise tarihi zirve seviyesi olan 113 TL seviyelerini test ettikten sonra, yıl sonunu yatırımcısına yıllık bazda kazandırarak kapatacak gibi gözüküyor” dedi.

Fed’in son tahvil alım programı sonrası başlayan kar realizasyonu ve 2014 yılında varlık alım programının sonlandırılacağına dair açıklamaların onsun gerilmesine yol açtığını belirten Karabulut, şöyle devam etti:

“Ons tarafında çok uzun bir süredir düşüş hareketinin devam etmesi ve altın fiyatlarının son 5 yılın dip seviyelerine yakın olması, dip seviyelerden bir yükseliş hareketi başlamasını sağlayabilir. Bu seviyelerde altının uzun süre oyalanması, artık bu seviyelerin de dip olarak gözüktüğünü destekliyor. Özellikle Fed’in faiz artırıma çok yumuşak adımlarla başlaması ve ikinci faiz artırımının çok da yakın bir tarihte gelemeyebileceğine dair beklentiler altının bir toparlanma göstermesini sağlayabilir. 2016 yılı ons tarafı için daha pozitif ve fırsatların değerlendirilebileceği bir yıl olabilir.”

Mehmet Ali Yıldırım Türk Altın Yorumu
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de altının 2015 yılı da dahil üç yıldan beri dolar bazında yatırımcısına zarar ettirdiğini belirterek, “Altın fiyatı 2016 yılında Fed’in faiz artırım baskısıyla düşüş eğilimini sürdürecek gibi görünüyor” dedi. Yıldırımtürk, Fed’in faizleri artırma beklentisinin yıl boyunca altın fiyatlarını aşağı yönlü baskıladığını anlattı. Yıldırımtürk, altının son üç yılda yatırımcısına kaybettirmesinde temel faktör olarak; 2008 yılındaki global finansal kriz sonrası toparlanma eğilimine girilmesi ve dolara yeniden güvenin artmasının gösterilebileceğini anlattı.

Bu süreçte, Fed’in aylık tahvil geri alımlarıyla parasal sıkılaştırmaya gitmesi ve yılın başından itibaren parasal sıkılaştırmayı faiz artırımıyla sürdürecek olması beklentisinin doların diğer para birimleri karşısında güçlenmesini sağladığını aktaran Yıldırımtürk, “Altın 2015 yılı da dahil üç yıldan beri dolar bazında yatırımcısını zarar ettiriyor. Altın fiyatı 2016 yılında Fed’in faiz artırım baskısıyla düşüş eğilimini sürdürecek gibi görünüyor. Bu beklentiyle 2015’in son günlerinde yıl sonu açık pozisyon kapatma işlemleriyle altın fiyatı 1.065-1.075 dolar/ons aralığında geziniyor” şeklinde konuştu. Yıldırımtürk, 2016 yılında altının ons fiyatının 1.050 dolar desteğini kırmasıyla kademeli olarak 1.000-988-955 dolara kadar gerileyebileceğini belirterek, “Teknik olarak altın fiyatında düşüş trendi 750-775 dolar/ons’tan tamamlanabilir” dedi.

Altının dış piyasa fiyatının yüzde 20 gerilemiş olmasına rağmen, dolar/TL’deki yüzde 30’luk yükselişin iç piyasada 24 ayar altın fiyatının yıllık bazda ortalama yüzde 10 yükselmesine neden olduğu bilgisini veren Yıldırımtürk, “2016 yılında altının dolar/ons fiyatındaki olası gerileme eğilimi, içeride de dolar/TL’nin düşüş eğilimlerinde 24 ayar altın gram fiyatı 85,00-90,00 liraya kadar da gerileyebilir. Olağanüstü olumsuzluklarda da 24 ayar altının gram fiyatı 110-115 lirayı da görebilir”

İntegral Menkul Altın Yorumu
Uzun vadeli yatırım aracı veya kötü gün dostu olarak nitelendirilen altın bu yıl içinde test ettiği 112 liranın ardından bu seviyelerde uzun süre duramadı ve Eylül ayından bu yana sürekli düşüş göstererek tekrardan 100 lira seviyesinin altına geriledi. Spot piyasada halen daha 100 lira seviyelerinde seyreden gram altını bankalar 99 liradan geri almaya başladı. Çok değil kısa bir süre sonra da spot piyasada da 100 liranın altına gerileyebilir. Altının seyri endişelendirirken yatırımcısının da tekrar döner mi umudunun devam ettiğini görebiliyoruz. Ama bu bekleyiş sonunda altının tekrardan 110 lira seviyelerine dönüş yapabileceğini düşünmemekteyiz. Girdiği düşüş trendinde altının çarpanlarından ne Dolar/TL’de ne de ons altında şuan için bir değer kazancı olmaması, düşüş baskısının da devam etmesini sağlıyor. Beklentilerimize göre de Dolar/TL kasım ayında değer kaybını sürdürecek, uzun süreden beri düşüş trendinde olan ons altın bu değer kaybı sürecini daha da devam ettirecek. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl içinde faiz artıracağı beklentilerinin neredeyse %70’i fiyatların içine girmiş bulunuyor. Ancak seçimlerinden ardından belirsizliklerin giderilmesi ve şu sıralar beklediğimiz reform programlarının belirlenecek olması Türk Lirası üzerinde olumlu etki yaratabilir. Bu nedenle Fed’in Aralık ayında olası bir faiz artış sürecini başlatmasının ardından Dolar’daki yükseliş kısa süreliğine sonlanabilir ve bu yükseliş 2,90-3,10 düzeyinde dengede kalabilir. Dolar/Türk Lirası paritesinde durum böyleyken, Ons altının başında Fed’in yanında bir de büyümesinde yavaşlamaya giren ve üretim-tüketim miktarı düşen Çin var. Ons altın ve diğer madenlere olan talebin azalmasıyla birlikte ons altında düşüşün daha da hızlanarak 1040-1020$ düzeyine kadar gerileyebileceğini düşünüyoruz. Altın çarpanlarından Dolar/TL ve Ons altında ele aldığımız bu senaryolara göre gram altında bir yükseliş değil, 95 Lira düzeyine doğru düşüş bekliyoruz.

Altın Uzmanı İslam Memiş’in Yorumu
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, jeopolitik risklerin yoğun konuşulacağı, savaş senaryolarının uygulanacağı bir yıla girileceğini düşündüğünü belirterek, “Altın bu ortamda yatırım yapılabilir güvenli liman olmaya tek aday görünüyor” dedi.

AA muhabirine 2015’i değerlendiren ve gelecek yıla ilişkin beklentilerini paylaşan Memiş, ekonomi alanında zorlu bir yılın geride kaldığına işaret ederek, jeopolitik riskler, siyasi belirsizlikler ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım sürecinin yıla damgasını vuran önemli gelişmeler arasında bulunduğunu kaydetti. Altının onsunun Fed nedeniyle yatırımcısına 2,5 yıldır kaybettirdiğini anımsatan Memiş,”Ons fiyatlarında dip fiyatların görüldüğünü düşünüyorum. Piyasalarda her ne kadar 950 dolarlar konuşulsa da Fed kararı sonrası bu tepki gerçekleşmedi. Jeopolitik risklere karşı daha duyarlı olan onsun aşağı yönlü olması beklenmemeli” diye konuştu.

Memiş, 90 TL’nin altını test etmeyen gram altının yıl boyunca dolar kurundan destek alarak yatırımcısına zarar ettirmediğini belirterek, “Ons fiyatlarında dip görüldüğünü düşündüğüm gibi gram altın/TL için de aynısını söyleyebilirim. Jeopolitik risklerin yoğun konuşulacağı, savaş senaryolarının uygulanacağı bir yıla gireceğimizi düşünüyorum. Altın bu ortamda yatırım yapılabilir güvenli liman olmaya tek aday görünüyor. Onsun ilk fırsatta 1,350 dolar seviyelerini, gram altının da 120 lirayı test etmesini bekliyorum. Gram altının 2016 yılında yine dolar kurundan destek almasını bekliyorum” yorumunu yaptı.

GCM Menkul Kıymetler Altın Yorumu
Varlık fiyatları üzerinde önemli hareketler izledik. Altın, Dolar Endeksindeki negatifliğin vermiş olduğu avantajı kullanarak tepki alımları gerçekleştirdi ancak 55 periyotluk üssel hareketli ortalama altında fiyatlamalarını sürdürdüğü için yukarı yönlü çıkışlarında etkin bir rol oynamadı.

1067 olarak güncelliğini koruyan bu ortalama altındaki fiyat hareketleri, negatif baskının devam edebilmesi için önemli bir fırsat görünümündedir. Altın fiyatı eğer ilgili ortalama altında 4 saatlik kapanışlarını sürdürürse aşağı yönlü baskısını 1050 seviyesi altına sarkıtmak ve 1035 desteğine doğru yeni bir ralli başlatmak isteyebilir. Mevcut negatifliğimizin sona ermesi için 1067 seviyesi üzerinde gerçekleştirilecek 4 saatlik kapanış ya da 1072 seviyesi üzerindeki fiyatlama takip edilebilir.

NOT: ABD’den gelecek Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri sonuçları, kıymetli madenlerden özellikle Altın fiyatı üzerinde sert fiyatlamaların oluşumuna katkı sağlayabilir. FED’in Aralık ayında faiz artırıp artırmayacağının sorgulandığı bir ortamda  ABD’den gelecek bu veriler, hayati bir önem taşımaktadır.

Soceiete Generale 2016 Altın Fiyatları Yorumu
Soceiete Generale, altının Fed’in bu hafta faiz artıracağı ve gelecek yıl üç faiz artırımına gideceği tahminine bağlı olarak 2016 sonunda 955 dolara inebileceğini kaydetti.

Societe Generale Küresel Varlık Tahsisi Başkanı Alain Bokobza, “Altın, ABD merkez bankasının bu hafta borçlanma maliyetlerini artırması ve bunun ardından gelecek yıl üç faiz artırımı daha yapması durumunda, muhtemelen 2016 yılı sonunda ons başına 955 dolara düşecek” dedi. Bu hedef, fiyatların yüzde 10 daha düşerek Eylül 2009’dan bu yana görülen en düşük seviyeye inebileceğini işaret ediyor.

Altın, ABD’li politika yapıcılarının yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmeye hazırlanmaları ve bunun sonucu doların değer kazanması ve altının cazibesinin azalması ile birlikte, üst üste üçüncü yılda da düşmeye hazırlanıyor. Traderlar, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 15-16 Aralık toplantısında borçlanma maliyetlerini artırma ihtimalini yüzde 76 olarak görüyor. Bokobza, 16 Aralık’ta faiz artırımına gidileceği beklentisinin büyük ölçüde fiyatlandığını, ancak altının faizlerdeki artışın sürmesi ile birlikte, önümüzdeki yıl halen geri çekileceğini sözlerine ekledi.

Bokobza, Pazartesi günü verdiği mülakatta, “Fed’in sıkılaştırmaya devam edeceği ve ABD ekonomisinin oldukça iyi seyredeceği 2016 yılı panaromasına daha fazla dikkat ediyoruz,” dedi ve “Bu durum altın fiyatlarında yükselişi işaret etmiyor. Altın kazazede olacak” şeklinde görüş bildirdi.

Altına Yatırım Stratejisi
Yatırımcılar ya da özellikle altın yatırımcısı şu sıra altın yatırımlarına ara verip, bir süre Türk Lirasında kalmalı ancak Dolar/TL’nin tekrardan 2,80 ve altını test etmesiyle düşük maliyetten Dolar/TL alımı yapmalı. Böylelikle elinde altın tutarken, ons altının değer kaybında yaşanılan zararı yaşamamış olacak hem de orta-uzun vadede yükselişini devam ettirmesini beklediğimiz Dolar/Türk Lirası paritesinde, bu yükselişlerden yararlanabilecek. / Altın Fiyatları Ne Olur

altın fiyatları ne olacak uzman görüşleri, altın fiyatları ne olur uzman görüşleri, altn fiyat ne olur