Avea’dan yolu geçenlere “emsalsizçalışan deneyimi” yaşatmak projesiyle yola çıkan insan kaynakları, uygulamaya mülakatlardan başladı. Hedef e kabul edilmese de her mülakat yapılan kişide olumlu ‘iz’ bırakmak

Şirketlerin pazarlama bölümleri velinimet olarak kabul ettikleri müşterileri etkilemek için nasıl projeler geliştiriyorsa, insan kaynakları ekipleri de aynı mantıkla yaklaştıklarıçalışanlarda iz bırakmaya yönelik yeni yeni programlar tasarlıyorlar. Bu yaklaşımlaçalışanlara ’emsalsiz deneyim’ yaşatmayı hedefleyen Avea’da uzun soluklu bir proje başlatıldı. Avea İnsan Kaynakları Grubu Kıdemli Direktörü Bahattin Aydın, mülakatlardan başlayarak ‘işteki ilk gün’ deneyiminden itibaren bu sürecin uygulanacağını belirtiyor. Proje üzerinde üç aydır çalıştıklarını anlatan Aydın, çalışanlar ve iş görüşmesi yapılanlarla görüşülerek önce bir mevcut durum ortaya koyduklarını söylüyor. “Sonuçta çok iyi olduğumuz konular da eksik olduğumuz yönler de ortaya çıktı. Çalışanlarınhissettiklerini yönetebilmek ve empati yönetimi yapabilmek çok önemli hale geldi” diyen Aydın, işe mülakat yapılan adaylardan başladıklarını söylüyor. İşe alınsa da alınmasa da mülakat yapılan kişilerle görüşülüp resepsiyondaki karşılama aşamasından mülakat sonucunun bildirilmesine kadar geçen süreçteki deneyimi soruluyor. Buna göreçalışanlara verilen vaatlerin ne kadar tutulduğu saptanıyor. Bahattin Aydın “Yeteneklere ‘Avea’ya gel, yeteneklerini kullan ve kendi başarı hikayeni oluştur’ diyoruz. Kişileri doğru anlar, ona göre fırsatlar yaratır, yeteneklerini keşfetmesini sağlayacak platform oluşturursanız iyi bir insan kaynağı yönetimi gerçekleştirmiş olursunuz” diyor.

Şirkette Y kuşağı çoğunlukta
Avea’da insan kaynağı yönetimini yenilemeyi bir zorunluluk olarak gördüklerinin altını çiziyor Aydın. Şirkette çalışanların büyük bölümünü Y kuşağı temsilcilerinin oluşturması bunda itici bir etken. Beş yıldan bu yana ‘çalışan markası’ olma hedefiyle çalışmalar yaptıklarını anlatan Aydın, Y kuşağını etkileyebilmek için sürekli yeni uygulamalar başlatmak gerektiğini ifade ediyor. Beş yıldır yapılan çalışmalar meyvelerini vermiş olacak ki bu yıl genç yeteneklerin yaptıkları başvuru sayısı oldukça artmış. Bu yıl üniversitelerden yeni mezun olan 12 bin kişinin şirkete başvurduğunu anlatan Bahattin Aydın, gençlerin şirkete mülakata geldiklerinde hayallerindeki gibi bir teknoloji şirketi görmeyi beklediklerini söylüyor: “Yeni mezun daha girer girmez bir ‘vay’ demek istiyor.

Ayrıca araştırmalarımızdan gördük ki resepsiyonda uzun süre beklemek istemiyor. Geri dönüşlerde mülakat yapan İK görevlisinin görüşme sırasında mailleşmesine ‘sinir’ olduğunu belirtiyor. Onunla tanışan yöneticiden de etkilenmek istiyor, burada yöneticinin genç adayla teması çok önemli.” Y kuşağı gençlerin mülakatlarda yapılan testlerin kendileriyle paylaşılmasını talep ettiklerini anlatan Bahattin Aydın, ayrıca mülakatta gerçekleştirdikleri projeleri uzun uzun anlatmaktan yana olduklarını da söylüyor.

Oyunla eğitim
Y kuşağıyla çalışmanın sürekli yatırım yapmayı zorunlu kıldığını söyleyen Aydın, çalışanihtiyaç ve beklentilerine ayak uyduracak eğitim programları geliştirdiklerini belirtiyor. Aydın yeni projelerini şöyle anlatıyor: “Yeni nesil için akıllı web uygulamaları ve eğlenerek öğrenme en önemli unsurlar arasında. Bunun için de uzaktan öğrenme alanında slaytlı e-eğitim kurgusunun ötesine geçmek gerekiyor. Bu sebeple simulatifoyun projeleri üzerinde çalışıyoruz. İlk oyunumuz da sağlık, güvenlik ve çevre konularında olacak.”

Yıl sonuna kadar 100 yeni eleman
Bu yılbaşından itibaren 175 kişiyi işe aldıklarını söyleyen Bahattin Aydın, yıl sonuna kadar 100 yeni elemanı daha şirkete katacaklarını ifade ediyor. Alımlarda yeni mezun oranı yüzde 60. Toplam istihdamın yüzde 8-9’u ise Ar-Ge bölümünde çalışıyor.

KampAvea, MarkAvea’ya dönüşüyor
Avea’nın üniversite gençleri arasında en tanınan eğitim programlarından olan KampAveaprogramı şekil değiştiriyor. Sektörde ve şirkette en çok rastlanan pazarlama elemanı açığını gidermek için ‘Pazarlama Okulu’ adında bir mesleki eğitim programına dönüşüyor. Üç yıl sürecek bu programın temel amacı kariyerini pazarlama alanında yapmak isteyen ve/veya yapmakta olanların teorik ve pratik pazarlama bilgileriyle donatılması. Aydın, “Bu sayede pazarlama konusunda çok dinamik olan sektörün ve şirketimizin bilinirliğinin artması ve çekim merkezi olmasını amaçlıyoruz. Programı, okul mantığına uygun olarak modüler yapıda eğitimler, vaka çalışmaları, projeler içerecek biçimde kurguluyoruz” sözleriyle anlatıyor ‘Pazarlama Okulu’nu.

Doğum gününde izin hakkı
Aydın “Emsalsiz çalışan deneyimi” hedefinin birçok farklı uygulamayı önümüzdeki günlerde Avea’da görmemizi sağlayacağını söylüyor. Yakın zamanda başlanan ‘doğum gününde izin’ uygulaması da bunlardan biri. Uygulamaya göre her çalışan doğum gününün olduğu ay kendi seçeceği bir gün izin kullanabilecek.

Yasemin SALİH
yasemin.salih@sabah.com.tr