Kozmetik ürünleriyle bilinen Avon, dünyanın en eski markalarından biri. David H. McConnel tarafından kurulan firma, 130 yıldır faaliyet gösteriyor. Doğrudan pazarlama yapan firmanın tüm dünya çapında 70 ülkede 6 milyondan fazla bağımsız satış temsilcisi bulunuyor.

Merkezi New York’ta bulunan firmanın ürün gamında, Avon Color, ANEW, Skin-So-Soft ve Advance Techniques gibi birçok makyaj, parfüm, cilt bakımı, güzellik, moda ve ev ürünü markası bulunuyor. Dünyada başka hiçbir kozmetik firmasının Avon kadar çok sayıda kendi ismini taşıyan ürünü bulunmuyor.

Avon’da doğal olarak kadınlar satış temsilciliği yapıyor. AVON’da satış temsilcisi olmak isteyen kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Kadınlar özellikle ek iş ve ek gelir olarak AVON’a satış temsilciliği yapmayı tercih ediyorlar. Duruma göre Avon satış temsilciliği kadınlar için bazen ek iş ve ek gelir olmaktan da öteye giderek tamamen geçim kaynağına dönüşebiliyor. Kısacası Avon satış temsilciliğinin toplam boyutu düşünüldüğünde istihdama küçümsenemeyecek oranda bir katkısı mevcut.

Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet gösteren AVON yeni bir adım atıyor ve Türkiye’de fiziki mağazalar açmaya hazırlanıyor. AVON’un fiziki mağazalar açma faaliyetlerine ilişkin kesin bilgi önümüzde dönemde belli olacak. Önümüzdeki günlerde AVON’un fiziki mağazalar açma kararının satış temsilcileri tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu.