AYAKKABI SEKTÖRÜ USTA VE İŞÇİ ARIYOR

Kapanan yerleri yeniden açılıyor. 2011 yılı için 500 milyon dolar ihracat hedefine kilitlenen sektörde, kalifiye eleman ihtiyacı had safhaya çıktı. İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel, çalıştıracak eleman bulunamadığını söyledi.

Türkiye, ayakkabıda ilk 10 üretici ülke arasında yer alıyor. Yıllık 420 milyon çift üretim kapasitesi bulunuyor. 60 milyar dolar olan dünya ayakkabı ticaretinden Türk üreticilerin aldığı pay, 2010 yılında 401 milyon dolarla binde 3 civarında. Sektör temsilcileri, “Doğan herkes bizim müşterimiz, dünyaya ayakkabı satmalıyız.” düşüncesiyle kolları sıvadı. Bu amaçla hedef pazarlar seçildi. Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Hasan Özcan, bugüne kadar çoğunlukla iç piyasaya hitap eden sektörü, ihracata yönlendireceklerini söyledi. Hedef pazar olarak seçtikleri Afrika, Ortadoğu, İran ve Irak gibi yerlere heyet organizasyonları yapacaklarını anlatan Özcan, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin dış gezilerine daha fazla ayakkabı firmasının katılımını sağlayacaklarını kaydetti. Sektörün 2011 ihracat hedefinin 500 milyon dolar olduğunu vurgulayan Özcan, uzun vadeli hedeflerini 1 milyar dolar olarak açıkladı.

İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Güzel ise sektörde Çin’in etkisinin giderek azaldığını söyledi. Bir dönem iç piyasada satılan ayakkabıların yüzde 70’inin Uzakdoğu menşeli olduğunu hatırlatan Tahsin Güzel, hükümetin aldığı tedbirlerle bu ürünlerin yüzde 50’ye kadar gerilediğini vurguladı. Güzel’in verdiği bilgiye göre Çin’in etkisinin azalması, üretimi tetikledi. Geçmişte kapanan firmalar, yeniden çalışmaya başladı. Sektörün kapasite kullanımı 2010 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 31 arttı. Bu ise ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 35 arttırdı. Güzel, “Çin tehdidi azaldı. Artık eskisi gibi kalitesiz, ucuz ürün gelmiyor. Onların da maliyeti arttığı için ithalat eski cazibesini yitirdi.” diyor. Çin tehdidinin azalmasında, hükümetin aldığı tedbirlerin etkisinin fazla olduğunu vurguluyor. Üretime verilen teşviklerin, sektöre geri dönüşü sağladığına dikkat çekiyor. Ayakkabı sektörünün önünün açık olduğunu belirten Güzel, “Dünyada 60 milyar dolarlık pasta var. Bundan pay almada sınıfta kaldık. Doğan her bebek, bizim müşterimiz. Dünyadaki bütün insanlar bizim müşterimiz olduğuna göre her ülkeye mal satabiliriz.” şeklinde konuşuyor.

Kaynak: www.zaman.com.tr

ayakkabı imalatı iş ilanları, sayacı arayan ayakkabı firmaları, sayacı iş ilanları, sayaci arayan fabrikalar, sayacı arayan firmalar