Bugün ekonomi açısından baktığımız zaman Türkiye çapında bankacılık sektörünün çok güçlü bir yapıya sahip olduğunu ve bu güçlü yapının günden günde geliştiğini ve sağlamlaştığını görüyoruz. İnsan kaynakları ve istihdam açısından bakıldığında da banklar mevcut çalışanları ve her yıl yaptıkları yeni banka personel alımı ile yine ekonomi ve çalışma hayatına büyük bir katkı sağlıyorlar.

Bir bankada çalışmak neden cazip?
Günümüz itibariyle banka personel alımlarından yararlanarak bir bankada e girmek isteyen birçok kişi mevcut. Peki bankaları çalışmak için cazip kılan en önemli özellikler neler? Her şeyden önce bankaların karlılık oranı çok yüksek olduğundan maaş ödemeleri konusunda sıkıntı yaşanmaz. Yine buna ek olarak banka çalışanları belirli dönemlerde ikramiyeler ile ödüllendirilirler. Tatil konusu da önemli. Banka çalışanının haftada en az 2 gün tatili ve resmi tatiller garanti. Tabi tüm bunlar yanında bankalar çalışanlarına ve aile fertlerine birçok sosyal imkan da sunduğundan bunlardan yararlanmak da mümkün.

Banka personel alımları hangi pozisyonlara yapılıyor?
Bir banka bünyesinde şube ve genel merkez departmanları mevcuttur. Banka personel alımlarından yararlanmak isteyen adaylar şubelerdeki pozisyonlarda çalışabilecekleri gibi genel merkez birimlerinde de çalışabilirler. Bugün bankalar en fazla gişe asistanı alımı, müşteri temsilcisi alımı, part-time gişe görevlisi alımı, çağrı merkezi elemanı alımı ve bunlar yanında genel merkez birimlerine farklı pozisyonlara bankacılık personel alımı yapmaktadırlar.

Banka iş ilanları nereden takip edilir, nasıl iş başvurusu yapılır?
Bankalar, banka personel alımı ilanlarını kendilerine ait web siteleri üzerinden veya iş ilanları yayınlayan insan kaynakları portalları üzerinden yayınlamaktadır. Kısacası ilgilendiğiniz bankanın banka iş ilanları için söz konusu bankanın web sitesi üzerinden insan kaynakları bölümü altında veya iş ilanları yayınlayan portallar üzerinden ulaşabilir, iş başvuru formu doldurarak ya da cv yollayarak iş başvurusu yapabilirsiniz.

Hangi banka kaç personel alımı yapıyor?
Bankaların insan kaynakları departmanları her yıl bir sonraki yıl kaç şube açılacağı göz önünde bulundurularak kaç personel alımı yapılacağını ortalama olarak hesaplarlar ve bunu insan kaynakları dünyasıyla paylaşırlar. Bu yıl için bankaların personel alım sayıları şu şekilde: Ziraat Bankası 125 şube açarak 2 bin personel alımı yapacak. Akbank personel alım sayısı 1700 civarında. Vakıfbank 750 – 800 adet yeni personel alımı hedefliyor. Garanti Bankası 2000 bankacılık elemanı alacak. TEB’de 250 personel alımı var. Bunlar yanında Denizbank, Finansbank, Yapıkredi Bankası, Şekerbank, ING Bank, Odeabank ve Fibabanka da yüzlerce yeni banka eleman alımı yapacaklar.

Bankalarda çalışan personel maaşları ne kadar?
Bankalarda çalışan bankacı maaşları çalıştıkları pozisyona göre değişmektedir. Maaşlar en düşük kademe olarak çağrı merkezi elemanından başlayarak üst pozisyonlara gittikçe yükselmektedir. Ancak genel olarak belirtmek gerekirse gişe görevlisi maaşları 1500 TL civarında olmak birlikte biraz daha üst pozisyonlarda çalışanların maaşları 2000 TL civarıdadır. / Banka Alımları