Türkiye’de bankacılık sektörü her geçen yıl büyüme ve genişlemesini hız kesmeden sürdürmekle birlikte diğer yandan yine her yıl binlerce kişiye iş ve kariyer kapısı oluyor. Gerek özel bankalar gerek kamu bankaları son yıllarda modern bankacılık sistemini kullanarak müşteri sayısını arttırıyor ve bu da bankacılık alanında yeni yatırımları da beraberinde getiriyor. Hatta birçok yabancı banka Türkiye’de faaliyet göstermek için sıraya geçmiş durumda.

Bankacılık sektöründe bunlar yaşanırken bir yandan da personel alımı yeni ihtiyaçlar ve mevcut sirkülasyon kapsamında devam ediyor. Bankalar her yıl ihtiyaçlar doğrultusunda yeni şubeler açarak veya genel müdürlük içinde yeni birimler kurarak bu şube ve birimlere banka personel alımı yapıyorlar.

Ülke çapında tüm bankaların hemen hemen her ilde şubesi bulunduğunu düşünürsek şubelere yapılan banka eleman alımı sayısı oldukça fazladır. Bir yıl öncesinde bankaların insan kaynakları departmanları bir sonraki yıl için yeni şubeler, genel müdürlük birimleri ve çağrı merkezi birimlerini göz önünde bulundurarak ne kadar banka eleman alımı yapılacağını hesaplar ve bunu medya üzerinden duyururlar ve zamanı geldiğinde işe alımlar için sınav duyurusu yaparak iş başvurularını değerlendirir ve işe alımı sonuçlandırırlar.

Bankada Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Bankada çalışanlar ne kadar maaş alır sorusunun yanıtı bulunulan pozisyona göre değişiklik göstermektedir. Maaş konusunda en yaygın olarak merak edilen soru şubelerde çalışan gişe görevlisi maaşlarıdır. Sosyal haklar bir kenara bırakılacak olursa bankalarda çalışan gişe görevlisi maaşları ortalama olarak 1500 TL olmakla birlikte kıdem ve üst pozisyonlara göre maaşlar da artış göstermektedir.

Türkiye’de birkaç banka tipi mevcut. Bunlar özel bankalar ve kamu bankaları. Son olarak fonksiyonel olarak farklılaşan bir de katılım bankaları kurulmaya başlandı. Özel bankalar bankacılık eleman alımı yaparken kamu bankaları bunu banka memur alımı adı altında yapıyorlar. Özel bankalara örnek verilecek olursa, Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, Denizbank, Finansbank, Odeabank ve Yapı Kredi sayılabilir. Kamu bankaları ise Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank’tır.

Banka İş İlanları ve İş Başvurusu

Türkiye’de bankada çalışmak isteyen adaylar bankaların iş ilanlarını, personel alım duyurularını ve sınav duyurularına bankaların web siteleri üzerinde insan kaynakları bölümü altında ulaşabilirler. Diğer yandan bankalar toplu personel alımı yapacakları zaman bunu medya üzerinden de duyururlar. Yine insan kaynakları portalları üzerinden bankaların yayınladıkları iş ilanlarına ulaşılabilir ve banka iş başvurusu yapılabilir.