BARİLLA İTALYA'DAKİ FABRİKASINI TÜRKİYE'YE TAŞIYOR

Ortadoğu ve Afrika pazarlarına göz diken İtalyan makarna devi Barilla, üretim merkezini İtalya’dan Türkiye’ye kaydırıyor. Uygulamayla bu pazarlara yakın olmayı isteyen şirket, planını Türkiye ofisi üzerinden yapmayı planlıyor.

Barilla Türkiye, Ortadoğu ve Afrika yatırımlarından sorumlu Bölge Direktörü Güneş Karababa, yeni markaları Piccolini’nin tanıtımını yaptığı toplantıda, firmanın hedefleri hakkında bilgi verdi.

Barilla’nın dünya genelinde 15 bin çalışan ve 6 milyar doları aşan büyüklüğe ulaştığını söyleyen Karababa, şirketin 10 ülkede 54 fabrika ile hizmet verdiğini ve yıllık yaklaşık 3 milyon ton ürün ürettiğini belirtti. Firma olarak Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika ve Çin gibi büyük pazarları önemsediklerine dikkat çeken Güneş Karababa, bu pazarlara odaklandıklarını bildirdi. Çin’de makarna ve ekmek sektöründe etkin olmayı esas aldıklarını anlattı. Bu bölgelere yapılacak atılım için İtalya’daki yöneticilerle görüşmelerin devam ettiğine dikkat çeken Karababa, üretim merkezini İtalya’dan Türkiye’ye kaydıracaklarını vurguladı. Merkezi ne zaman taşıyacakları sorulan Karababa, “Bunun 2012’den sonra olmasını planlıyoruz. Türkiye’de 100 bin tonluk üretim kapasitemiz var. Bolu’da bulunan fabrikamızın kapasitesini 40-50 ton civarında artırdıktan sonra değerlendireceğiz.” cevabını verdi. Barilla Türkiye Direktörü, operasyon için ne kadar yatırım planlandığı sorusuna ise cevap vermedi.

2011’de yüzde 6-7 büyüme hedefleyen şirket Ar-Ge faaliyetlerinin ardından Türkiye pazarına yeni ürünler getirecek. Türkiye’de sektörün önde gelen firmalarından biri olduklarını ve geçen sene yüzde 30 piyasa payı elde ederek ilk sıraya yerleştiklerini kaydeden Karababa, “Ürünlerimiz arasında makarna, makarna sosu, gevrek ekmek ve sandviçler ile gram pavesi krakerler var. Geçen yıl ciromuz 150 milyon doları buldu.” şeklinde konuştu.

Yüzde 25 sebze püresi içeren Piccolini’yi Türk tüketicisinin beğenisine sunan şirket, çocuklarda sebze ve meyve tüketimini alışkanlık haline getirmeyi hedefliyor. Ürünlerinde herhangi bir katkı maddesi bulunmadığına dikkat çeken Karababa, sebze ve meyvelerin ürünün bol ve ucuz olduğu mevsimde toplandığı bilgisini verdi. Üç çeşit ürün geliştiren firma her birine iki sebze koymuş. Şirket, balkabağı-havuç, ıspanak-kabak, havuç-domates püresinden üretilen Piccolini ile 5 yılda 50 milyon dolarlık pazar hedefliyor.

Kaynak: Zaman