BDDK – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yapacağı sınavla personel alımı gerçekleştirecek. Buna göre BDDK bankacılık uzman yardımcıları alacak.

Yapılan duyuruya göre alımı yapılacak bankacılık uzman yardımcıları, bankacılık, bilişim ve hukuk alanında olacak. Sınav 2 aşamadan oluşuyor, yazılı ve sözlü. Buna göre yazılı sınavlar 14 Mayıs’ta 09:00’da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlayacak.

Sınava katılmak isteyen adaylarda aranan özellikler şöyle:

Sınava bankacılık alanı için, en az dört yıllık fakülte ve yüksekokulların iktisat, maliye, bankacılık ve finans, bankacılık, letme, işletme mühendisliği, kamu yönetimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, istatistik, ekonometri, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içindeki veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar katılabilecek. Hukuk alanı için hukuk fakülteleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içindeki veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar girebilecek.

Bilişim alanı için ise en az dört yıllık fakülte ve yüksekokulların bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, endüstri mühendisliği, matematik mühendisliği bölümleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içindeki veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan hukuk, iktisat, maliye, bankacılık ve finans, bankacılık, işletme, işletme mühendisliği, kamu yönetimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, istatistik, ekonometri, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri alanları ile bu alanlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen alanlardan birinde lisansüstü eğitim yapmış olanlar katılabilecek.

Sınava girecek adaylarda Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 27-28 Haziran 2009 veya 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarının, yabancı dil test sınavından en az 30 doğru cevap sayısına sahip olmaları şartı aranacak.

Bankacılık uzman yardımcısı sınavında bankacılık alanı için KPSSP40, KPSSP53, KPSSP56 veya KPSSP71 bölümlerinin herhangi birinden en az 80, hukuk alanı için KPSSP20 veya KPSSP21 bölümlerinin herhangi birinden en az 70, bilişim alanı için de KPSSP4, KPSSP5, KPSSP6, KPSSP7, KPSSP8, KPSSP16, KPSSP17, KPSSP18, KPSSP24, KPSSP25 veya KPSSP27 bölümlerinin herhangi birinden en az 70 puan almış olmak, adaylarda aranacak şartlar arasında yer alıyor.

Başvurular:

Sınava başvuruda bulunacak adaylarda aranılan diğer şartlar, sınava başvuru şekli, sınav giriş belgeleri ile sınava ilişkin diğer bilgileri içeren sınav broşürü, kurumun web sayfasından (www.bddk.org.tr) temin edilebilecek.

Kaynak: AA

bddk personel alimi, bddk eleman alımı, bddk memur alimi