ARKADAŞINI ÖNER SEN DE KAZAN REFERANS SİSTEMİ
İşe alımlar insan kaynakları departmanı üzerinden yapılıyor. Personel alımı kapsamında özellikle referanslara önem veriliyor.

İşe alımlar için web sayfasındaki İK departmanına gönderilen başvurulardan yararlanıyor. Bunun yanı sıra çalışanların referanslarına büyük önem veriyor. Beymen bu önemi vurgulamak adına, “Arkadaşını öner, sen de kazan!” sloganlı bir referans sistemi bile geliştirmiş durumda. İşe alımlar için üniversiteler ve kariyer merkezleriyle de iletişim halinde olan firma, lise ve üniversite öğrencilerine staj olanağı tanıyor. Uygun adaylar, kendileri de isterse okullarını bitirdikten sonra firmada çalışmaya devam edebiliyor.

İşe alım süreci, Beymen’in İK departmanı ve adayın çalışacağı kişiyle yapacağı görüşmeyle başlıyor. Pozisyona bağlı olarak ikinci görüşme bir üst yönetici tarafından yapılıyor. Bu süreçte en çok önem verilen noktalardan biri referans kontrolü. Adayla ilgili mutlaka iki veya üç kişiden referans alınıyor. Kişilik analiz yöntemleri de kullanılan teknikler arasında yer alıyor.

Beymen’in e alınacak adaylarda aradığı en önemli özellik, şirket kültürüne uygunluk. Bunu müşteri odaklı çalışma, sosyallik, iletişim ve ikna becerisi, pozitif tutum, problem çözme kabiliyeti, pozisyonun gerektirdiği bilgi ve deneyime sahip olma gibi kriterler takip ediyor. Yönetici olarak görev alacak adaylar içinse, öncelikle ekip yönetimi ve motivasyon gibi konulardaki yetkinlikler değerlendiriliyor.
Beymen’de işe başlayan her çalışan bir dizi temel eğitime katılıyor. Oryantasyon eğitimi sonrasında firmanın hizmet anlayışını ve vazgeçilmezlerini içeren “Beymen’ce Davranış Eğitimi”, ardından satış teknikleri, temel tekstil, prosedür-evrak, kasa-teknik gibi konuları içeren “Beymen Temel Mağazacılık Eğitimi” veriliyor. Yine çalışanlar markaların felsefesini ve ürün bilgilerini içeren özel marka eğitimlerine de tabii tutuluyor.

Temel eğitimlerini tamamlayan mağaza çalışanları “Beymen Mağazacılık Sertifika Programı”na da katılıyor. İç ve dış eğitmenlerin ders verdiği, 1 yılda tamamlanan bu programda çalışanların yönetsel, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlanıyor. Müşteri ilişkileri, zaman yönetimi, günümüz moda perakendesi, yaratıcılık, koleksiyon oluşum ve tasarım süreçleri, farklı mutfak kültürleri, ürün yönetimi, diksiyon, profesyonel görünüm, görsel pazarlama işlenen konulardan bazıları.

beymen calisma sartlari, beymen personel maaşları, beymen insan kaynakları