Şirketlerin yeni personel ve eleman alımları.

Pandemi iş ve çalışma piyasasını özellikle başlangıçta oldukça fazla etkiledi anca bazı şirketler bu dönemde de büyümeye ve yeni yatırımlar yapmaya devam ediyorlar. Yeme içmeden, giyime, lojistikten sağlığa pek çok şirket yeni yatırım ve girişim planları çerçevesinde önümüzdeki dönemde yeni personel alımları yapmaya devam edecekler. Bunlar arasında özellikle Medicana, Domino’s, LCWaikiki, Getir, Netlog gibi şirketler ön plana çıkıyor. Peki söz konusu bu şirketlerin işe alım planları neler?

Yeni Yatırımlara Devam Ediliyor

Medicana Sağlık Grubu da yeni yatırımlarla büyürken, istihdamını da artırıyor. Grup, yakında Ataşehir hastanesini açmaya hazırlanıyor. 2023’de İstanbul’da merkezi lokasyonlarda yeni yatırımlar da planlayan grup, bugün itibarıyla 7 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. Medicana Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, Ataköy hastanemizin de faaliyete geçmesi ile 10 bin kişiye yaklaşan bir aile olacağımızı düşünüyorum” diyor.

19 bin çalışanıyla güvenlik hizmeti sunan Securitas Türkiye ise bu yıl 2 bin kişiye iş olanağı sunacak. Hem idari kadrolara hem de saha pozisyonlarında işe alım gerçekleştireceklerini belirten Securitas Türkiye İnsan Kaynakları Koordinatörü Ebru Gültekin, özellikle Marmara Bölgesi’nde her pozisyon için eleman bulmakta zorluk yaşadıklarından bahsediyor.

Üç farklı kıtada yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayan Tosyalı Grubu ise bu yıl bin 200 yeni istihdam planlıyor. Bunların yaklaşık bini İskenderun’daki yeni yassı çelik yatırımı için istihdam edilecek. 200 kadarı mühendis ve idari personel, 600 kişi ise mavi yakalı personel olarak görev alacak. Grup, Dilovası’ndaki yeni yatırım içinse ilk aşamada 200 kişi istihdam edecek.

LC Waikiki Yeni Mağazalar İle Büyüyor

Perakendede öne çıkan şirketlerin başında yer alan 50 bin çalışanlı LC Waikiki de her yıl olduğu gibi 2023’de de yüksek işe alım yapacak şirketler arasında bulunuyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bin 100 kişilik bir ek istihdam planladıklarını ifade eden LC Waikiki Merkez İnsan Kaynakları Direktörü Hande Özdağdeviren, “2023 yılında bin 500 mağazaya ulaşma hedefimiz var. Bu doğrultuda operasyonlarımızdaki büyümeye bağlı olarak doğacak ihtiyaçlar çerçevesinde işe alım yapmaya devam edeceğiz” diyor. Global büyüme planları kapsamında 47 ülkede de operasyonları bulunduğunu dile getiren LC Waikiki Mağazacılık İnsan Kaynakları Direktörü Gökhan Denizhan ise “Yaklaşık 200 kişiyi ülke ofislerimiz, 15 bin kişiyi de mağaza kadrolarımız için işe almayı planlıyoruz” diye ekliyor.

Netlog Lojistik Yeni Girişimler Yapıyor

Yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarıyla birlikte 12 binin üzerinde çalışanı bulunan Netlog da yurtiçi ve yurtdışındaki yeni yatırımları nedeniyle istihdam artışına gidecek. Bu yıl bin 100 kişiye iş olanağı sunacaklarını söyleyen Netlog İnsan Kaynakları Genel Müdürü Ufuk Kardaş, lojistik dışında farklı iş kollarında başlattıkları girişimleri için de işe alım yapacaklarını belirtiyor. Kardaş, “Farklı iş kollarındaki girişimlerimizde zorlandığımız pozisyonlar olabiliyor. Marka olarak lojistik sektöründe çok iyi bir bilinirliğe sahip olsak da bunu örneğin teknoloji şirketimize taşımak her zaman mümkün olmayabiliyor. Dolayısıyla yazılım, iş zekası ve analist rolleri büyüyen yapımızla birlikte aktif arayışı hiç kapatmadığımız roller arasında” diye anlatıyor.

Domino’s’tan 1000 Yeni Personel Alımı 

Pandemi döneminde franchise’ları tüm hızıyla çalışmaya devam eden Domino’s da bu yıl istihdam artışı planlıyor. Herkesin evde kaldığı bu süreçte eve servis tarafında yüzde 15 ila 20 arasındaki satış artışı yakalayan şirket, yeni şubelerle birlikte bin kişilik istihdam fırsatı sunacak. Domino’s, bu yılki büyüme planlarında Doğu Anadolu Bölgesi’ne ağırlık vermiş durumda.

Getir Yabancılara İş İmkanı Sağlıyor

Merkezlerinde bin 300’den fazla kişiyi istidam eden Getir İnsan Departmanı Direktörü Özlem Salur ise şunları söylüyor: “Bu süreç bize öğretti ki artık bir kurumda çalışmak için fiziken aynı ülkede, aynı şehirde olmanız çok da şart değil. Bu nedenle pandemi döneminde farklı ülkelerden arkadaşlarımız aramıza katıldı. Şu anda Nijerya’da Ukrayna’da, Pakistan’da, Avustralya’da, Uganda’da İngiltere’de ve Hindistan’da Getir çalışanları var. Bu arkadaşlarımız yine ağırlıklı olarak teknoloji departmanımızda görev alıyorlar. 2023’de de işe alımlarımıza aynı şekilde devam edeceğiz.”