Türkiye’de çağrı merkezleri eleman ve personel alımı kapsamında binlerce kişiye iş sağlıyor. Eleman arayan çağrı merkezlerine ilgi çok büyük. Özellikle de Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde açılan ve eleman alımı yapan çağrı merkezleri hem istihdama hem de bölge ekonomisine katkıda bulunuyor.

Çoğunlukla Doğu ve Güneydoğu’da açılan çağrı merkezleri, hem istihdama katkıda bulunuyor hem de şehrin ekonomisini canlandırıyor. Çağrı merkezlerinin, son 2 yılda illerin büyümesine yüzde 12 katkıda bulunduğu tespit edilmiş. Anadolu’ya yapılacak en iyi yatırımın çağrı merkezi açmak olduğunu belirten IMI Conferences Genel Müdürü Meltem Karateke, özellikle üniversitesi olan illerde istihdama büyük katkı sağladığı görüşünde. Karateke, “Türkiye, Avrupa ile çağrı merkezi konusunda entegre durumda. Ukrayna, Belarus ve Almanya’da çağrı merkezi olan Türk şirketleri var.” dedi.

Yurtdışında her şirketin çağrı merkezinin olduğuna dikkat çeken Karateke, “Yurtdışındaki şirketlerin birçoğu bu i kendi bünyesinde çözmek yerine hizmet satın alıyor. Bizde de bu süreç yaşanacak, birçok şirket çağrı merkezlerinden hizmet satın alacak. Onun için Türkiye’deki müteşebbislerin hazırlıklı olması, elini çabuk tutması gerekiyor.” dedi. Çağrı merkezleri için sanıldığı gibi büyük paralara ihtiyaç olmadığını anlatan Karateke, çalışacak kişilerde üniversite mezunu veya İngilizce şartı aranmadığını söyledi ve ekledi: “Pazar henüz çok yeni. 10 yıllık bir geçmişe sahip ve daha alınacak çok yol var. Devletin önem verdiği bir sektör haline gelince, kamu da önem vermeye başladı. Bunda Ulaştırma Bakanlığı’nın büyük katkısı var. Çağrı merkezlerinin başarısı için gereken; doğru insan kaynağı, teknoloji ve süreçleri iyi yönetme. Türkiye olarak bunu yapabiliyoruz.”

Bu merkezlerin ekonomiye de büyük katkısı var. Bir çağrı merkezi çalışanı, dört kişilik bir ailenin geçimini sağlayabiliyor. Şu an çalışanların yüzde 80’i kadınlardan oluşuyor. Bunların da yüzde 70’i genç ve 20’li, 30’lu yaşlarda. On yıl öncesine kadar banka ağırlıklı olarak yola çıkan merkezlerde 2-3 bin kişi çalışırken, bugün bine yakın merkezde 50 bini aşkın kişi çalışıyor. Bu alanda lider olan ülke Amerika, ancak Hindistan dış hizmet alımında iyi bir pazar. Onun için birçok ülke Hindistan’la çalışıyor. Karateke, Türkiye’nin bu alanda Hindistan’a rakip olabileceğini ifade ediyor. “Kültürel farklılıklar ve lisan aksanından dolayı irtifa kaybetmeye başlayan Hindistan’ın boşluğunu ancak Türkiye doldurabilir.” diyor. Karateke, Türkiye’deki çağrı merkezlerinin büyüyebilmesi için yabancıların gelmesi gerektiği tespitinde bulunuyor. Karateke’ye göre, şirket birleşmeleri ve evlilikler olursa sektör bir o kadar büyüyecektir. Deneyimli iş kadını sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, Avrupa ile çağrı merkezi konusunda entegre durumda. Özellikle de Almanya ile. Ukrayna, Belarus ve Almanya’da çağrı merkezi olan Türk şirketleri var. Almanya ve Hollanda’ya Türkiye’den hizmet veriliyor. Merkezi Hollanda, Viyana olan çağrı merkezlerimiz de var. İngilizce ve Rusça hizmet vermiyoruz. Son zamanlarda Arapça talebi gelmeye başladı. Bu taleplerinin sebebi de çağrı merkezlerini ziyaret ettiğimiz birçok Avrupa ülkesine göre, bizdeki disiplinli çalışmanın getirdiği yüksek verim.” Çağrı merkezleri, sesini ödülle de duyuruyor. İstanbul Çağrı Merkezi Ödülleri, geçtiğimiz 5 yıl içerisinde 89 kuruluşun adaylık heyecanına sahne olmuş. Onlarca kuruluş, başvurdukları kategoride sektörün en iyisi olmak için yarışıyor. Bu yıl özel sektörün yanı sıra kamu kurumlarının da katılımı bekleniyor.

RAKAMLARLA ÇAĞRI MERKEZİ (2010)

Sektörün büyüklüğü 1,4 milyar TL
Çağrı merkezi sayısı 1.300
Son 5 yıllık yatırım 200 milyon TL
5 yıllık yatırım hedefi 3-4 milyar TL
Çalışan sayısı 45 bin
Masa sayısı 35 bin
Ortalama maaş 1.250 TL
Dünyada sektörün büyüklüğü 340 milyar dolar
Dünyadaki çağrı merkez sayısı 124 bin
Dünyadaki çağrı masası sayısı 8,8 milyon
Dünya çağrı merkezinde çalışan sayısı 11 milyon kişi

Kaynak: Zaman