Çağrı Merkezi Eleman Personel Alımı, 3 Bin 500 Çağrı Merkezi Elemanı Alımı Yapılacak

Çağrı merkezi alanında faaliyet gösteren 10’dan fazla şirket önümüzdeki dönemde yeni çağrı merkezleri kurarak yaklaşık olarak 3 bin 500 kişilik çağrı merkezi eleman ve personel alımı gerçekleştirecek. Turkcell Global Bilgi’nin destekleriyle hazırlanan araştırmaya göre, 10’dan fazla şirket önümüzdeki günlerde Anadolu’da yeni çağrı merkezi yatırımları planlıyor. Şirketler planladıkları koltuk yatırımlarını gerçekleştirirse yeni eleman ve personel alımlarıyla birlikte önümüzdeki yıl Anadolu’daki koltuk sayısında yaklaşık 4 bin adetlik bir artış öngörülüyor. En fazla çağrı merkezi eleman alımı yapılan alanlar toptan, perakende, bankacılık ve sigortacılık alanları.

3 Bin 500 Çağrı Merkezi Elemanı Alımı Yapılacak

Türkiye’deki çağrı merkezi sektörünün uluslararası standartlarda gelişimine katkı sağlayan ve her yıl yüzlerce sektör temsilcisini ağırlayan Türkiye Çağrı Merkezi Konferansı’nın bu yıl 8’incisi düzenlendi. Teleperformance desteğiyle IMI Conferences tarafından yapılan ve gündemin evden çalışma, e-ticaret ve müşteri hizmetlerinde sosyal medya kullanımı olduğu konferansta Türkiye Çağrı Merkezi Araştırması’nın sonuçları da açıklandı. Turkcell Global Bilgi’nin destekleriyle hazırlanan araştırmaya göre, 10’dan fazla şirket önümüzdeki günlerde Anadolu’da yeni çağrı merkezi yatırımları planlıyor. Şirketler planladıkları koltuk yatırımlarını gerçekleştirirse önümüzdeki yıl Anadolu’daki koltuk sayısında yaklaşık 4 bin adetlik bir artış öngörülüyor. Bu da kısa vadede sektörün Anadolu’da 3 bin – 3 bin 500 kişilik ek istihdam yaratacağı anlamına geliyor. Söz konusu koltuk yatırımının da Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde yoğunlaşacağı belirtiliyor.

Yeni Çağrı Merkezi Eleman Alımlarıyla İş İmkanları Artıyor

Ayrıca toplam koltuk sayısı 2011 yılına göre yaklaşık yüzde 19 artış göstererek 48 bin 900 adetten 58 bin 200 adet seviyesine yükseldi. 2011 yılında 55 bin 700 kişi olduğu öngörülen çalışan sayısının da 2012 yılı sonunda 67 bin adete yaklaşacağı tahmin ediliyor. Araştırmanın diğer sonuçlar ise şöyle sıralanıyor: Kamu sektöründe artan çağrı merkezi talebi, genel olarak pazarın büyümesini tetikliyor. 2012 yılında kamu sektöründeki çağrı merkezi sayısının toplam çağrı merkezlerine göre oranı yüzde 31’lik bir artış göstererek, 2011 yılında yüzde 3.2 seviyesindeyken, 2012 yılında yüzde 4.1 seviyesine çıktığı tahmin ediliyor. 2012 yılında Türkiye’deki çağrı merkezi sayısında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4 büyümeyle 1.100 civarında olduğu düşünülüyor. 2010 ve 2011 yıllarında olduğu gibi en önemli artış, dış kaynak servis sağlayıcılarının sayısında görülüyor (yüzde 23’luk artış). 2011 ve 2012 yıllarında dış kaynak çağrı merkezi sektöründe şirket birleşmeleri görülse de artış yeni kurulan ve yatırım yaparak koltuk sayısını önemli ölçüde artırarak büyüyen dış kaynak çağrı merkezlerinden kaynaklı oldu.

En Fazla Çağrı Merkezi Eleman Alımı Yapılan Alanlar

Çağrı merkezi eleman alımlarına bakıldığında çağrı merkezi alanında en fazla iş imkanını ve eleman alımını toptan, perakende, bankacılık ve sigortacılık sektörleri sağlıyor. İç kaynak çağrı merkezlerinin sektörel dağılımına bakıldığında en fazla çağrı merkezi olan firmaların toptan, perakende, bankacılık ve sigortacılık olduğu görülüyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi hem iç hem dış kaynak çağrı merkezlerinin en fazla müşteri hizmetleri amacıyla kullanıldığı belirtiliyor. Ancak müşteri hizmetleri kullanım yoğunluğu iç kaynakta, dış kaynağa göre daha fazla.