Çalık Holding Türkmenistan’da Elektrik Santrali Yapacak

Türkmenistan’da daha önce 6 elektrik santrali inşa eden Çalık Holding bünyesindeki Çalık Enerji, 2 elektrik santrali ihalesi daha kazandı. Santrallerin biri Aralık 2014’de, diğeri ise Aralık 2015’de devlete teslim edilecek.

Türkmenistan’ın elektriği Çalık’a emanet. Türkmenistan’da daha önce 6 elektrik santrali na eden Çalık Holding bünyesinde faaliyet gösteren Çalık Enerji, yine 2 elektrik santrali ihalesini kazandı. Doğalgaz kaynakları bakımından zengin olan Türkmenistan, elektrik ihtiyacını gaz türbinli elektrik santrallerden karşılıyor. Bu nedenle Türkmen yönetimi, ülke genelinde bu türden santralle inşa ediyor.

İki santralle ilgili kararname, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından imzalandı. Türk şirketinin inşa edeceği santrallerin biri 252,2 megawatt gücünde olup, Ahal vilayeti Ak buğday ilçesinde, diğeri 504,4 megawatt kurulu kapasitesi ile Ahal vilayeti Derveze ilçesinde inşa edilecek. Temmuz ayında inşasına başlanacak santrallerin biri Aralık 2014’de, diğeri ise Aralık 2015’de devlete teslim edilecek.

Türkmen yönetimi, elektrik ihracatını 5 kat daha artırmak için 2020 yılına kadar sektöre 5 milyar doların üzerinde yatırım yapacak. Sözkonusu elektrik santralleri de bu amaçla inşa ediliyor. Türkmenistan’da halihazırda 10 elektrik santrali, 32 türbin (14’ü buhar, 15’i doğalgaz ve 3’ü su türbinleri) faal durumda.

çalık holding iş ilanları, çalık enerji iş başvurusu

Son Güncelleme: 13 Temmuz 2013 Cumartesi 23:26