Çalışmayan Ev Kadını Nasıl Emekli Olur?

Türkiye’de çalışmayan ancak ini önemli bir angaryanın altında yapan ev hanımlarının sayısı bir hayli fazla. Ancak hayatına ev hanımı olarak devam eden bayanlar da geleceklerini ve emekliliklerini garanti altına almak ve emekli olmak istiyorlar. Peki ev kadını çalışmadan nasıl emekli olur? Çalışmadan emekli olmak için ne yapmak gerekiyor?

ÇALIŞMAYAN EV KADINI NASIL EMEKLİ OLUR? NE YAPMALI?
Türkiye’de çalışan herkesin merak ettiği ilk konu ‘Ne zaman emekli olacağım?’ sorusunun cevabı… Çalışanlar bu beklentiyle yıl ve prim şartlarını doldurmayı bekliyor. Peki çalışmayanlar ne yapacak? Özellikle evde ağır bir yükün altına giren, üreten, böylece ekonomiye çok önemli bir katkıda bulunan ev kadınları bunun karşılığını nasıl alacak? İşte en çok sorulan soruların başında bu geliyor…

EV KADNININ EMKLİ OLMA ŞARTLARI NELER?
Önce müjdeyi verelim. Ev kadınları belli şartları tamamladıklarında emekli olabilir ve emekli maaşı alabilir. Şimdi gelelim bunun nasıl olacağına… Öncelikle birinci şart; bir işyerinde zorunlu sigorta kapsamında çalışmıyor olmak ya da 30 günden az çalışıyor olmak… İkincisi; 18 yaşını doldurmuş olmak… Üçüncüsü; kendi sigortalılığı dolayısıyla, bir maaş almamak. Dördüncüsü ise Türkiye’de ikamet etmek.

EV KADINI NASIL EMEKLİ OLACAK? GEREKLİ ADIMLAR
Bu şartları taşıyorsanız dilekçenizi yazıp, en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne (SGK) gidin. Dilekçenizi verdiğiniz günün ertesi günü sizin için emeklilik tarihi başlamış demektir. Siz artık isteğe bağlı sigortalı oldunuz… Şimdi bunun için bir prim ödemeniz gerekiyor. Bu prim miktarını gelirinize göre belirlemeniz mümkün. Yani en azını da ödeyebilirsiniz, en yükseğini de. Böylece ileride alacağınız emekli maaşınızın miktarı artabilir ya da azalabilir. Bizim tavsiyemiz; imkânı olan en yüksek miktardan ödemeniz. İleride rahat edersiniz. Ödeyeceğiniz miktarlar asgari ücrete göre belirleniyor. En düşük miktar, brüt asgari ücretin yüzde 32’si kadar oluyor. Bunun yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi olarak alınıyor. Kalan yüzde 12’si de genel sağlık sigortası primidir ki, böylece sağlık hizmetlerinden de yararlanabiliyorsunuz. 2014 yılının ilk 6 ayı için belirlenen brüt asgari ücret 1.071 lira. Bunun yüzde 32’si ise 342 lira 72 kuruş… Bu miktar en düşük ödenecek rakamdır. / Ev kadını emekli olabilir mi?