Çankırı Sumitomo Lastik Fabrikası Eleman ve İşçi Alımı

Japonya’lı Sumitomo firması Çankırı‘da 516 milyon dolarlık bir yatırımla lastik fabrikası açıyor. Söz konusu yatırımın tamamlanması ve lastik fabrikasının ful kapasite ile faaliyete geçmesiyle birlikte eleman işçi personel alımı kapsamında Sumitomo lastik fabrikasına 2000 bin eleman alımı yapılacak.

Abdülkadir Özcan ile Japon lastik üreticisi Sumitomo Rubber’in yapacağı ortak yatırımla ilgili Ankara’da düzenlenen basın toplantısı öncesinde dağıtılan Özcan’ın konuşma metninde ” Fabrikanın en geç iki yıl içinde üretime geçmesini planlamaktayız” denildi.

Yatırım Destek Ajansı bülteninda ise “2019 yılı sonuna dek günde 30,000 lastik kapasiteye ulaşması planlanıyor” denildi. Aynı bültende Sumitomo Rubber CEO’su Ikuji Ikeda ise “Bu yatırıma ek olarak Türkiye’de Japon otomobil üreticilerinin üretim faaliyetlerini artırmasını, ayrıca pazarda hem orijinal hem de yedek lastik satışlarında önemli düzeyde artış olmasını bekliyoruz. Bu anlamda Türkiye artık bizim için stratejik bir üstür” dedi.

Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı’nın yanı sıra Ekonomi Bakanlığı’nın takip ettiği yatırımın önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Önümüzdeki hafta içerisinde ajanstan bir ekibin de Japonya’ya giderek yatırıma son şeklini vereceği ifade ediliyor. Ajansın yatırım kararını netleştirmesini beklediklerini belirten üst düzey bir ekonomi yetkilisi, “Sumitomo’nun yatırımı için iki yıldır görüşmeler yürütülüyor. Yatırıma yönelik ciddi ilgileri var. İş son noktaya doğru gidiyor.” dedi.

Sumitomo Corporation, genel merkezi Japonya’da bulunan, 70 ülkede 150 mahalde küresel letmeleri bulunan bir şirket. Yaklaşık 780 şirketten ve 70 binin üzerinde personelden oluşan entegre bir ticari kuruluş. Sumitomo’nun Türkiye pazarındaki faaliyetleri ise 40 yılı aşkın bir geçmişe sahip. Sumitomo Corporation Dış Ticaret AŞ Türkiye, Sumitomo Corporation ve Japonya’daki üyeleri tarafından 1997 yılında yüzde 100 yabancı sermayeyle kuruldu. Sumitomo Corporation Dış Ticaret AŞ’nin faaliyetleri arasında metal, makine, gıda maddeleri ve kimyasal ürünlerin ithalatı ve ihracatı, tarıma, çevreye ve kamu sağlığına hizmet eden ürünlerin yurtiçi satışları ve plastik ticareti pazarları gibi ticari faaliyetler bulunuyor.

çankırı lastik fabrikası, çankırı lastik fabrikası iş başvurusu, çankırı lastik fabrikası maaşları, sumitomo çankırı, cankiri lastik fabrikasi isci alimi

Son Güncelleme: 27 Ocak 2019 Pazar 20:33