ÇOK KAZANDIRAN YÜKSEK KAZANÇ SAĞLAYAN MESLEKLER

Türkiye’de ve Dünya’da sizlik büyük bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Bu durumdan etkilenen gençler neredeyse eğitimi artık ikinci plana atıyor ve önce işe odaklanıyorlar. Çünkü gençler de çok iyi biliyorlar ki üniversite sonrası mezunlar havuzuna girip bırakın istedikleri işi bulmayı sadece iş bulmak için büyük çaba gösterecekler. Yeni nesil gençlik daha bilinçli hareket ederek daha üniversite yıllarında iş ve çalışma hayatına giriyor. Yine bu bilinç çerçevesinde bir takım yüksek kazanç elde edebilecekleri mesleklere yöneliyorlar.

Tabi bu tür mesleklerin ortaya çıkmasında ya da bir meslek alanına dönüşmesinde gelişen teknoloji ve globalleşmenin de etkisi var. Bu meslek alanlarında para kazanmanın yanında kariyer yapma ve tanınma olanaklarına da sahipsiniz.

Çok kazanabileceğiniz en azından yeterince gelir elde edebileceğiniz meslekler şunlar:

  • Aşçıbaşı: 32 yaşındaki Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik mezunu Cem Erol, Florida’da 4 yıl boyunca lüks otel ve restoranların mutfağını tecrübe ettikten sonra 2004’te Türkiye’ye dönerek Sous Chef olarak Osmanlı ve Türk mutfağı üzerinde uzmanlaştı. Ardından Executive Chef olarak kariyerine devam eden Erol, 2010 Ocak’ta yönetici eğitmen şef olarak Mutfak Sanatları Akademisi’ne katıldı. Erol’a göre, iyi bir aşçı iyi bir restoranda 4-7 bin TL maaşla çalışırken çok lüks restoranlarda bu ücret 15 bin TL’ye kadar çıkıyor. 5 yıldızlı otellerde ise 7-15 bin TL’yi buluyor.
  • Kaptan pilot: Tarifesiz uçuş yapan özel bir hava yolu şirketinin deneyimli kaptan pilotu, havacılık sektörünün gelişmesiyle pilot ihtiyacının da arttığını söylüyor. Ortalama 50 bin euroya mal olan pilotluk okulları mesleğin cazibesini arttırıyor. Gençlerin de bu mesleğe ilgisinin hızla arttığını anlatan kaptan pilot, şunları söylüyor: “Yeni başlayan bir pilot için maaşlar 2 bin eurodan başlıyor. Kaptan pilotlar da ortalama 6-7 bin euro civarında maaş alıyor. Host-hosteslerde de maaş ortalaması 1200 euro.”
  • DJ: Dj’liğe ilk olarak 16 yaşında radyoda prodüksiyonla başlayan Uğur Project, 12 yıldır İstanbul’un belli başlı gece kulüplerinde müziğiyle gençleri eğlendiriyor. Düzenli olarak özel bir kuruluşun ses ve müzik direktörlüğünü de yürüten Uğur, bir radyo kanalında da haftada bir program yapıyor. İyi bir dj’in bir gecede iki saatte ortalama 1.000 TL kazanabileceğini belirten Uğur, bu rakamın şehir dışında katlandığını söylüyor, yurtdışında ise gecelik ücretler 10 bin dolara kadar çıkabiliyor. Uğur, “Bu işi yapacak olanların sağlam bir arşivi ve müzik kulağı varsa ayda 4-15 bin TL’lik kazanç sağlayabilir” diyor.
  • Medya müzikleri-Aranjör: Medya müziği yapan Bülent Cenkçi, son dönemde bu alana olan ilginin arttığını söylüyor. Cenkçi, “İstanbul’da büyük ajanslarla çalışıyorsanız yıllık 200-250 bin dolar arasında geliri var. Bir reklam jingle’ı ortalama 5 bin TL’ye mal oluyor. Dizi müziklerinde de bölüm başına ortalama 2 bin 500 TL’yi buluyor. Sesi tasarlayan aranjörlerin aylık geliri de ortalama 2-10 bin TL” diyor.
  • Bilişim suçları avukatı: Bilişim ve Bilişim Hukuku Merkezi’nde çalışan avukat Burcu Erdoğan, bu alanda uzman avukatlara talebin arttığını belirtiyor. Erdoğan, “Son dönemde de şirketlerin bilgi işlemlerinden ticari sırların çalınması şikayetleriyle çok karşılaşıyoruz. Ayrıca istemediği sitelere ismi etiketlenerek kişilerle de çok karşılaşıyoruz” diyor. İstanbul Barosu’nda bir avukatın danışmanlık saati 600 TL olarak yer alsa da aylık kazancın 2-6 bin TL arasında olduğu belirtiliyor. Bazı davalarda ücret 4 bin 500 TL iken, 20 bin TL’ye kadar yükselenler de oluyor.
  • Barmen: Turizm ve otelcilik meslek lisesi mezunu Gürhan Ağkoç, şu anda bir otelin barı dışında eğitmenlik de yapıyor. 15 yaşında tesadüfen seçtiği barmenlik mesleğini bugüne kadar çok sayıda ödülle taçlandıran Ağkoç, şunları söylüyor: “Turizmin gelişmesi ve özellikle eğlence mekânlarının artmasıyla mesleğin popüleritesi de yükseldi. Bu da barmenliğin gerek maddi gerek eğlence açısından ne kadar gözde bir meslek olduğunu gösteriyor.” Türkiye’de barmenlerin ortalama maaşları 1800-4 bin TL arasında değişiyor.
  • Medya ilişkileri danışmanı: İktisat eğitiminden sonra Kıbrıs’ta reklam ve halkla ilişkiler okuyan Mehmet Ustaoğlu, mezun olmadan halkla ilişkiler ajanslarında çalışmaya başlamış. Ajanslarda ortalama aylık kazançların 2-5 bin TL arasında olduğunu belirten Ustaoğlu, “Maaşlar hizmet verdiğimiz müşteri şirketlerin büyüklüğüne göre de değişiyor. Markaların özel röportajlarını, markanın basınla iletişimini sağlıyoruz. Kazancı iyi diye küçük bir ofiste ya da evinde bile artık bu işi yapan var. Bu yüzden son dönemde gözde bir meslek” diyor.
  • Uçak-Uzay mühendisi: Uçak-Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği mezunu 24 yaşındaki Nurla Bayrak, yüksek lisans eğitimi için Rusya’ya gidecekken vazgeçip İstanbul’da tarifesiz uçuş yapan özel bir hava yolu şirketinde veri analiz mühendisi olarak işe başlamış. Sektörde eleman ihtiyacı fazla olduğu için iş bulma sürecinde çok zorlanmayan Bayrak, başlangıçta ortalama 1.500 euro olan maaşların yükseldikçe 10 bin euro seviyelerine kadar çıktığını belirtiyor. Bayrak, uçak-uzay mühendislerinin sivil havacılık dışında, askeri havacılık ve teknoloji üreten şirketlerde de çalıştıklarının altını çizerek, mesleğin popüleritesinin gitgide arttığını vurguluyor.