Darty’de yarı zamanlı çalışanlar dahil toplam 280 satış danışmanı bulunuyor. 2010’da yaklaşık 125 kişiyi satış ekibine katan firma, 2011’de yeni açılacak mağazalarla birlikte 150 satış danışmanı daha istihdam etmeyi planlıyor.
Bu kişilerin birinci sorumlulukları müşterilerin alım kararlarına rehberlik etmek. Yani müşteri memnuniyeti sağlamak için çalışıyorlar. Elbette yan sorumlulukları da var. Mağazanın içinde paylaşılmış bazı operasyonel ler var. Reyonun düzeni, etiketlerin güncelliği gibi mağazayı müşterilere hazırlama amaçlı işler de satışın bir parçası olarak görülüyor.

Bu görev için adaylarda dikkat edilen en önemli özellik müşteri odaklı olmak. Darty, genellikle pozitif enerjisi olan, güler yüzlü ve çözüm odaklı kişileri seçmeye çalışıyor. Bu alanda işe girenlere sunulan üç ayrı kariyer yolu var: Mağaza içinde terfiler, destek birimlere geçerek kariyer yolunu değiştirmek ve satışta kariyer.

Darty İK Müdürü Selda Bağlan, mağazadan destek birimlere, destek birimlerden de mağazalara geçişlerin mümkün olduğunu söylüyor. Ancak mağazada çalışanların destek birimde çalışanlara göre daha kısa sürede yönetici olma ihtimali olduğunu belirtiyor. Bunu da daha fazla terfi imkanına ve hızlı büyümenin getirdiği yönetim kadrosu ihtiyaçlarına bağlıyor. “CEO olmaya giden yol mağazadan geçer” felsefelerini vurgulayan Selda Bağlan, açılışta depo personeli olarak işe başlayan bir çalışanın şu anda mağaza müdürü olarak görev yapmasını örnek gösteriyor.