Devletten Ev Alana Konut Desteği, Ne Zaman, Nasıl

Uzun zamandır devletin bundan böyle ev satın alarak ev sahibi olmak isteyenlere bazı destekler sunacağı konuşulurken hükümet bu konuda da somut adımlar atmaya başladı. Kısacası devlet ev satın almak isteyenler için cüzi bir miktar kolaylık sağlayacak. Çalışmalarda hemen hemen sona gelindiği bildirildi.

Peki ama devlet konut desteği ne zaman başlayacak, nasıl olacak? Konut desteğine nasıl başvuru yapılacak? Başvuru şartları neler? Resmi gazetede yayınlandı mı? Konut tasarruf hesabı nedir, hangi bankada açılacak?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak sistem ve yönetmelik üzerindeki çalışmalarda sona gelindiğini ve çalışmaların tam anlamıyla tamamlanmasının ardından resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe gireceğinini söyledi.

İlk devlet desteği ödemeleri ise 2019 yılında başlayacak. Devlet katkısını hak etmek için en az 3 yıl düzenli ödeme zorunluluğu var. 2016 yılında başlayacak sistemde ilk devlet katkısı ödemeleri 2019 yılında gerçekleşecek.

Devlet Konut Desteği Başvuru Şartları Neler?
Devlet konut desteğinden yararlanmak isteyen adayların öncelikle konut sahibi olmaması gerekiyor ve bu destekten sadece Türk vatandaşları yararlanabiliyor. Konuya ilişkin Mehmet Şimşek’in yaptığı diğer açıklamalar ise şöyle: “Konut hesabı düzenlemesine göre, katılımcıların konut hesabı açabilmeleri için Türk vatandaşı olması ve konut sahibi olmaması gerekmektedir. Katılımcıların devlet katkısına hak kazanabilmesi için yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında konut hesabı açmaları ve konut edinim tarihine kadar asgari 3 yıl boyunca söz konusu hesaplara düzenli ödeme yapmaları gerekmektedir. Belirtilen koşulları yerine getiren katılımcıya konut edinim tarihi itibarıyla hesapta biriken toplam tutarın azami yüzde 20’sine kadar hesaplanan devlet katkısı ödemesi yapılacaktır. Devlet katkısı için azami tutar 15 bin liradır ve bu tutar her yıl yeniden değerleme oranı ile artırılacaktır. Devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten karşılanacak ve hak sahibine hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecektir.”

Konut Desteği İçin Hesap Hangi Bankada Açılacak?
Devletin ev satın almak için sunduğu konut desteğinden yararlanmak isteyen adayların konut tasarruf hesabı açması zorunlu. Herhangi bir banka şartı bulunmuyor. Konut tasarruf hesabı mevduat bankaları ve katılım bankalarından açılabiliyor. Belirtilen koşulları yerine getiren katılımcıya konut edinim tarihi itibarıyla hesapta biriken tutarın azami yüzde 20’sine kadar devlet katkısı bankaya ödenecek.