Seçimlerden sonra kurumlar yeni personel alımlarına devam ediyorlar. Yeni bir personel alımı da Diyanet İşleri’nden geliyor. Kurumun yayınladığı ilana göre kurum bünyesinde görevlendirilmek üzere toplamda 340 adet yeni imam hatip alımı düzenlenecek.

Peki Diyanet İşleri imam hatip alımı ne zaman ve nasıl yapılacak? İmam hatip alımına iş başvurusu yapmak isteyen adayların taşıması gereken başvuru şartları neler?

İmam Hatip Alımı Başvuru Şartları

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) bendinde belirtilen şartları taşımak,

2. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,

3. İmam hatip lisesi mezunu veya üstü dini öğrenim düzeyine sahip olmak,

4. Lisans mezunları için 2014 yılı KPSS (B) grubu KPSSP-124, Ön Lisans mezunları için KPSSP-123 ve Ortaöğretim mezunları için KPSSP-122 puan türünden en az 60 (altmış) puan almış olmak,

5. İmam-hatiplik yapmaya mani bir engeli bulunmamak,

İmam Hatip Alımı Ne Zaman Yapılacak?

1. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar, 10.11.2015 (08:30)-20.11.2015 (16:30) tarihlerinde www.diyanet.gov.tr internet sitesindeki (https://ikys.diyanet.gov.tr/ikys/sinav/kurumdisi) adresi üzerinden e-Başvuru programı aracılığı ile sınav için e-Başvuru formunu kendileri doldurduktan sonra istenen belgelerle birlikte herhangi bir İl Müftülüğüne şahsen müracaat edeceklerdir. Adaylardan istenen belgeleri getirmeleri halinde, yurtdışından sınava müracaat edecek adaylar adına üçüncü şahıslar müracaat işlemini yapabileceklerdir.

2. İl Müftülüklerindeki İKYS il yöneticileri, adayın e-Başvuru formuna girdiği bilgiler ile başvuru için gerekli belgelerdeki bilgilerin doğruluğunu tespit ettikten sonra aktivasyon işlemini gerçekleştireceklerdir. Belgeleri eksik olan adayların aktivasyon işlemi yapılmayacaktır.

3. Başkanlığımız (https://ikys.divanet.gov.tr/ikys/sinav/kurumdisi) adresi üzerinden e- Başvuru formunu doldurmayan veya il müftülüklerinde aktivasyon işlemini yaptırmayan adayların müracaat talepleri hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir.

4. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.

5. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir.