Vodafone Türkiye Elazığ’da, Plus Telekom Bitlis’te ve Callpex de Bingöl’de açılan merkezlerde müşteri hizmeti vermeye başladı. Üç merkezde ilk etapta 700 kişi istihdam edilirken, iki yıl içinde söz konusu rakamın 4 bin 700’e ulaşması bekleniyor.

Her yıl yüzde 20 büyüyerek cirosunu 1,2 milyar liraya çıkaran çağrı merkezleri istihdam kapısı oldu. ‘Bacasız fabrikalar’ gibi çalışan şirketler, geçen yıl 40 bin kişiyi e aldı. Önümüzdeki 5 yılda ise 45 bin kişiye iş imkânı sağlanması planlanıyor. Hizmet sektörünün önem kazanması ile birlikte ortaya çıkan yeni iş kolu özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki işsizlerin yüzünü güldürüyor.

Üniversite eğitimi almasına rağmen işe yerleştirilmeyen gençlere iki günde Elazığ, Bingöl ve Bitlis’te açılan çağrı merkezleri kucak açtı. Vodafone, Callpex ve Plus Telekom şirketleri tarafından açılan merkezler, iki yılda 4 bin 700 genci işe alacak. Üç merkezin de açılışı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından gerçekleştirdi. Yıldırım Elazığ Vodafone Çağrı Merkezi açılışında artık fabrika kurmak için trilyonların yatırılması gerekmediğini, alın terinin yerini ”akıl terinin” aldığını belirterek, ”Şimdi artık akıl teri para ediyor.” dedi.

20 milyon TL yatırımla Elazığ’a kurulan Vodafone Elazığ Çağrı Merkezi, ilk yılda 250 kişi istihdam edecek. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, merkezin uzun dönemde istihdam rakamını iki katına çıkarmayı hedeflediğini belirtti. Bakan, fabrika kurup iş bulmak için 50-60 bin lira para harcarken burada 5 bin liraya bir kişiye iş kurulabildiğini söyledi.

“Onun için de bundan sonra da Doğu’ya, Güneydoğu’ya sürekli bilişimle ilgili iş alanları açacağız, iş merkezleri açacağız. Daha bu alanda 1 milyon ihtiyacımız var. 1 milyon çalışana kadar gidebiliriz. Gelişmiş ülkelerde 100 kişiye bir çağrı merkezi sandalyesi düşüyor, bizde 2 bin kişiye bir tane düşüyor. Daha gidecek yolumuz çok. Şu anda 40 bine yaklaştı. Ama 1 milyona kadar yolu var. Bu istihdam alanlarında da Doğu ve Güneydoğu’yu seçeceğiz. Önceliğimiz buralarda.” diye konuşan Yıldırım, yapılan tüm işlerin ortada olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

”Bundan sonraki görevimiz, istihdam alanlarını artırmak. Artık bahanemiz olamaz. ‘Ulaşamıyoruz efendim, uçaklar çalışmıyor, yollar bozuk’ bu bahaneler bitti. ‘Erişim yok, internet yok’. Diyarbakır’ın Kınık mezrasındaydım. Orada okulda geniş bant internet açılışını yaptık. Eve gittik. O evde de İspanya’daki akrabasıyla hane halkından biri görüntülü telefon görüşmesi yaptı. 10 megabit saniye hız var. İstanbul’da yok. Diyarbakır’ın Kınık mezrasında hızlı. Dokunur dokunmaz uçuyorsunuz.”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise mobil iletişimin kalkınmada çok önemli bir lokomotif sektör olduğunu, dünyanın en büyük mobil iletişim şirketi olarak fırsat eşitliğine katkı sağlamak istediklerini söyledi. Şirket olarak ülkede bir taraftan data kullanımını toplumun her kesiminde yaygınlaştırmak için çalışırken bunun getirdiği operasyonel hizmetler aracılığıyla da ülke çapında sağladıkları istihdamla güçlü şekilde fırsat eşitliğine katkı sağladıklarını ifade eden Timuray, şunları söyledi:

”Vodafone Türkiye son iki yıldır müşteri memnuniyetine odaklı bir şekilde büyümektedir. Bu büyümenin doğal sonucu olarak da operasyonel hizmetlerimizde bir artış ihtiyacı doğmuştur. Bu noktada Sayın Bakan’ımızın desteğiyle bu artışı istihdamda ve kalkınmada öncelikli bölgelerde karşılamayı bir sosyal sorumluluk olarak görmekteyiz. Elazığ Çağrı Merkezimiz, bu anlayışımız ve sosyal sorumluluğumuzun bir göstergesidir.”

Timuray, merkezde 20 milyon liralık yatırımı planladıklarını, bu yıl 250 olacak olan istihdam sayısını büyümeye paralel olarak önümüzdeki dönemde iki misli artırmayı öngördüklerini kaydetti. Serpil Timuray, Elazığ’a yaptıkları merkez yatırımlarının diğer yatırımcıları daha fazla teşvik edeceğini umduğunu da sözlerine ekledi.

Bitlis’te çalışanların yüzde 80’i kadın

Müşteri hizmetleri bulunan firmaların çağrı merkezi operasyonlarını yürütecek olan Plus Telekom, Doğu’nun işsizlik sorununun çözümüne destek verecek önemli bir yatırıma imza attı. Bitlis’te hizmete giren “Doğu Çağrı Merkezi”, ilk etapta 300 kişilik ekibi ile hizmete başladı. İlk müşterisi TTNet olan Plus Telekom, yakında farklı şirketlere de Doğu Çağrı Merkezi’nden hizmet sunmaya başlayacak.

Bitlis’te kamu kuruluşları dışında en fazla personeli bünyesinde bulunduran çağrı merkezinin açılışında bilgi veren Plus Telekom Genel Müdürü Alper Diker; “Yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olan yatırım ile Bitlis ve ilçelerindeki halkımız için kurumsal bir firmada kendilerini geliştirebilecekleri yeni bir iş fırsatı sunmak istedik.” dedi. 2010’da işsizlik oranının en yüksek olduğu 3 ilden birisi olan Bitlis’te oldukça sınırlı çalışma imkânı bulunuyor. Plus Telekom, 1 yıl içinde bin, 2 yıl içinde üç bin kişiye iş imkânı sunarak bölgenin en büyük çağrı merkezi olmayı hedefliyor. Çağrı merkezinde görev alacak personelin yüzde 80’ini kadınlar oluşturacak.

Devlerin yeni çağrı merkezi Bingöl

Bingöl’de açılışı gerçekleştirilen Callpex Çağrı Merkezi Genel Müdürü Oğuz Taşkent, 1,2 milyon lira yatırım yaptıklarını, ilk aşamada 150 kişiye, yıl sonuna kadar ise 300 kişiye istihdam sağlayacaklarını söyledi. Kademeli olarak istihdamı artıracaklarını söyleyen Taşkent, 2012 yıl sonu itibarıyla 1.000 kişilik bir kapasiteye ulaşmayı hedeflediklerini, toplam yatırımın ise 8 milyon lirayı bulacağını söyledi. Bingöl Callpex Çağrı Merkezi, Pegasus, TTNet, Avea ve Vestel gibi şirketlere hizmet verecek. Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz da, hükümet olarak temel önceliklerinin istihdam olduğunu söyledi. Geçen sene içinde 1 milyon 300 bin kişiden fazla istihdam oluştuğunu söyleyen Yılmaz, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki 9 ilimizde 200 bine yakın istihdam oluştu. Bilişim sektörünün Doğu Anadolu için biçilmiş kaftan olduğuna inanıyorum.” dedi.

Kayank: Zaman