Birçok çalışan ek gelir elde etmeyi düşünür, tabi bu zamanı olanlar ve bunu yapabilecek olanlar için geçerlidir. Sonuç olarak iki i sürdürmek kolay değildir. Ancak iki işte çalışarak ek gelir elde etmek isteyenler için birçok pozisyon bulunuyor, bu pozisyonlarda çalışanlar 650 ile 1900 tl arasında paralar kazanabiliyorlar. Satış elemanından fitness eğitmenine, işe alım uzmanından hostese kadar önümüzdeki üç ayda dönemsel eleman arayan şirketlerin sayısında artış bekleniyor. Aylık ücretler ise 650-bin 900 TL arasında değişiyor. İşte, bu kış en çok eleman aranacak olan 10 pozisyon.

Ek gelir imkanları
Barista’dan animatöre, işe alım uzmanından hostese kadar ilk üç ayda dönemsel eleman pozisyonlarında artış bekleniyor. Ek gelir isteyenden, harçlığını çıkarmak isteyen öğrencilere kadar birçok kişi için dönemsel iş fırsatının beklediğini belirten insan kaynakları uzmanları, aylık ücretlerin 650-bin 900 TL arasında değiştiğini dile getiriyor. Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, ‘Dönemsel ve yarı zamanlı işlerde en çok aranan pozisyonlardan biri tanıtım elemanı. Bunlar tam gün olabildiği gibi birkaç saatlik çalışmayı da içerebiliyor’ diye diye konuştu.

SecretCV.com Genel Müdürü, Okan Tütüncü ise ‘Özellikle kış aylarında AVM’lerin doluluk oranlarının artmasıyla iç mekan aktiviteleri artıyor. Perakende sektörü de kış aylarında da yükselişine devam ediyor’ dedi. AkŞam Ekonomi, yılın ilk çeyreğinde en çok eleman alınacak olan 10 pozisyonu biraraya getirdi…

Kahve tüketimi artıyor Barista aranıyor

Barista: Soğuk kış aylarında sıcacık bir kahveye kimse hayır demez. Kahve satışları bu aylarda arttığından kahve sunumu ve satışını yapmak için Barista arayan kahve firmaları artıyor. Minimum lise mezunu, enerjik ve güleryüzlü elemanlar aranıyor. Barista’ların aylık kazançları ise 800-1400 TL.

İşe alım uzmanına talep var
İşe alım uzmanı: Şirketlerin 2012 bütçelerinin onaylanması ile birlikte firmalar bu yıl için planladıkları işe alımların bir kısmını dönemsel işe alım uzmanları ile karşılayacaklar. Bu yetkinliğe sahip olanlara özellikle bu dönemde talep yoğun oluyor. Aylık ücretler ise 1100-1900 TL arasında.

Muhasebeden anlayana iş var
Satış danışmanı: Sömestr tatili ve sonrasında yaşanan tüketim artışı nedeniyle satış danışmanları dönemsel olarak en çok tercih edilen meslek gruplarından biri. Aylık kazançları ise 750 -1500 TL arasında değişiyor.

Muhasebe uzmanı: Muhasebe işlemleri açısından hareketli geçen bu aylarda özellikle genel muhasebe alanında dönemsel uzmanlar kullanılıyor. Maaş skalası ise 800-1300 TL arasında değişiyor.

Dershaneler öğretmen arıyor
Dershane öğretmenliği: Kış ayların tam zamanlı ya da part time çalışacak eğitmen ihtiyacı artıyor. Sömestr tatilinde ise eksiklerini kapatmak isteyen öğrenci talebi, öğretmenler için potansiyel yaratıyor. Öğretmenlik mezunu, dershane ve okul tecrübesi olan, iletişimi güçlü, sabırlı, empati yeteneği güçlü, esnek çalışma saatlerine uyumlu elemanlar tercih ediliyor. Aylık 750-1800 TL arasında kazanabiliyorlar.

Turizm bu dönemde ön planda
Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, ‘Mağaza satış danışmanı ve çağrı merkezi müşteri temsilcisi, büyük hacim yaratan pozisyonlar’ dedi. Bilişim, inşaat ve turizm sektörlerinin dönemsel işler açısından ön planda olduğunu vurgulayan Azoz, bu dönemde işe alım uzmanlarına da talebin arttığını söyledi.

İletişim yeteneği güçlü gençler başvursun
Indense HR Genel Müdürü Emre Gülsever, ‘Bir çok meslek dalı yılın belli dönemlerinde ekstra yoğunluklar yasamakta. Özellikle iletişim yeteneği güçlü olan ve 20-30 yaş arasındaki olan kişiler için iyi bir fırsat. İşsizliğin bu derece yoğun olduğu bir ülkede dönemsel de olsa bir çalışma fırsatı yaratılması olumlu’ diye konuştu.

GÜNLÜK 150 TL EK GELİR

Host, hosteslik: Firmalar ürünlerini tanıtmak için özellikle kış aylarındaki fuar ve kongrelere katılıyorlar. Dolayısıyla host ve hostes adaylarına kış mevsiminde ilgi artıyor.Lise mezunu ya da üniversite öğrencisi, 19-30 yaş arasında isimlerin şansı daha fazla. Günlük 50-150 TL arasında kazanç söz konusu.

Diziler sette çalışacak eleman arıyor
Set ekibi: Çekimleri kış aylarında devam eden diziler dolayısıyla bu dizilerde çalışacak ışık teknisyeni, figüran (yardımcı oyuncu), kostüm sorumlusu gibi pozisyonlar aranıyor.

Kış otelleri ve spor merkezleri fırsat sunuyor
Fitness eğitmeni: Spor merkezleri fitness eğitmenleri arayışlarına hız veriyorlar. Spor Akademisi mezunu, pilates, spinning, powerplate, kinesis sertifikası olan adayların şansı fazla. Aylık kazanç ise 650-1200 TL.

Anaokulu öğretmenliği: 0-5 yaş arasındaki çocuklar için eğitmen talebi artıyor. Aylık kazançları 750-1450 TL arasında değişiyor.

Animatör: Kış otelleri için kış sporlarına yatkın animatör talebi artıyor. Kazancı 800-1850 TL arasında.

Kaynak: Aylin Löle/Akşam

sezonluk iş ilanları, sezonluk isler, sezonluk eleman arayanlar, sezonluk iş, ankara sezonluk iş ilanları