Elektrik Faturanızı Nasıl %50 Düşürebilirsiniz?

Günümüzde elektrik faturaları artan fiyatlar göz önünde bulundurulduğunda aylık masraflar arasında başı çeken kalemlerden biri. Diğer yandan neredeyse dünyanın en pahalı elektriğini kullandığımızı göz onüne alırsak elektrik faturalını biraz olsun düşürmek çok önemli. Elektrik üreticisi Viko elektriğe verdiğimiz parayı biraz olsun azaltmanın formülünü verdi ve %50’ye kadar tasarruf sağlanabileceğini söyledi.

Elektrik üreticisi Viko’nun CEO’su Apaydın, ” değtirin, 3T’ye geçin. Çamaşır, bulaşık ve ütüyü gece saat 10’dan sonra kullanın. ve mutfağa sensörlü lamba taktırın. Elektrik faturanız yüzde 30 – 50 arasında düşer” dedi. Apaydın, Türkiye’de büyük sorun olan Doğu ve Güneydoğu’da elektrikte kayıp kaçağın nasıl önleneceğini de anlattı ve “O bölgelerdeki kayıp kaçak oranı uzaktan akıllı sistemler sayesinde yüzde 70’lerden yüzde 50’lere gerilemeye başladı” diye konuştu.

ELEKTRİKTE GECE TARİFESİNDEN YARARLANILMALI

Enerjiye büyük faturalar ödüyoruz. Sizce ucuz elektrik kullanımında bir formül var mı?

İki formül var. Birisi yine akıllı sayaç kullanmak kaydıyla tarifeleri kullanabiliyorsunuz. Türkiye’de T1, T2 ve T3 diye 3 tarife var. Tarifeler, belirli saat aralıklarında enerji birim değiştiriyor. Örnek olarak mesela T1’de 24 saat boyunca aynı elektrik dilimini (sabah 06 ile 17 arasında) kullanıyorsunuz. T3’e geçerseniz daha ucuza elektrik alabiliyorsunuz. Elektrik İdaresi’nin en çok kullanılan saatlerde birim fiyatı yüksek, az kullanıldığı saatlerde ise düşüktür.

ELEKTRİK HANGİ SAATLERDE UCUZ?

Mesela, gece saat 22 yani 10’dan sonra sabah saat 06’ya kadar birim fiyatı çok düşüktür. Bu tarifenin adı T3’tür. Eğer bulaşık ve çamaşır makinesi kullanımı ile ütüyü gece 10’dan sonra yaparsanız kilovatsaati değişmediyse 22 kuruştan değil, 7- 8 kuruştan kullanıyorsunuz. Yüzde 20 – 30 hatta yüzde 50 bile elektrik fiyatını düşürebilirsiniz. Bu ucuz tarifeye geçebilirsiniz.

elektrik tasarruf saatleri, elektrik hangi saatlerde indirimli, elektrik tasarrufu saatleri