Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli Geri Alma İşlemi – Para Nasıl Geri Alınır?

1 – Vatandaşın son 10 yılda ödediği kayıp kaçak bedelini alması için öncelikle bulunduğu ildeki elektrik dağıtım şirketine gidip, ne kadar kayıp kaçak bedeli ödediğine dair kağıt alması gerekiyor.

2 – Eğer abonenin ödediği bedel 2 bin liranın altında ise ilçesindeki Tüketici Hakem Heyetine gidip, Yargıtay kararını emsal göstererek parasının iadesi talebinde bulunması gerekiyor.

3 – 2 bin liranın üzerindeki kayıp kaçak bedellerini almak için dava açılması gerekiyor.

Yıllardır elektrik harcamalarından kayıp kaçak bedeli alınması vatandaşın oldukça canını sıkıyordu. Ancak son yapılan düzenlemeler sayesinde bunun yanlış ve haksız olduğuna karar verilerek şimdiye kadar vatandaştan alınan kayıp kaçak bedelinin geri ödenmesine hükmedildi. Elektrik faturaları için ödenen kayıp kaçak bedeli paralarını geri almak isteyen abonelerin dikkat etmesi gereken 3 önemli adım var. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kayıp kaçak bedelinin tahsil edilmesinin hukuka aykırı olduğu kararını vermesi üzerine insanlarının ticari zekalı olmasıyla ünlü Kayseri’de vatandaşlar kayıp kaçak bedellerinin hesaplanması için dağıtım şirketinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Abonenin parasını geri alıp alamayacağına ise tüketici hakem heyeti karar veriyor. Kayseri’de vatandaşların elektrik paralarını almak için çabaya girişmelerinin doğru olduğunu söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası, “Kayseri doğru yapıyor, siz de elektrik dağıtım şirketinizden geçmiş 10 yılda ödediğiniz kayıp kaçak bedeline dair kağıt isteyin. Bu kağıdı kaymakamlığa ya da ilçenizde bulunan tüketici hakem heyetine götürün ve ödediğiniz kayıp kaçak bedellerini geri isteyin” diyor. Paralarını geri almak isteyen insanların dikkat etmesi gerekin 3 kritik nokta var..

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Hukuk Müşaviri Hayati Küçük, Yargıtay Genel Kurulu’nun elektrikte kayıp kaçak bedelinin dürüst vatandaştan tahsil edilemeyeceğine dair kararının ’emsal’ bir karar olduğunu iddia etti. Küçük, “Yargıtay Hukuk Genel Kurulu emsal bir karar aldı, içtihat niteliğinde. Dolayısıyla dava açılan mahkemeleri bağlayıcı bir niteliktedir. Bu karara dayanılarak vatandaşın dava açması yerindedir dürüst tüm vatandaş dava açmalıdır” dedi. / internethaber