3 milyon kamu görevlisi ile 2 milyonu bulan memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Zam, 2016 yılının ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayda yüzde 5 olmak üzere kümülatif yüzde 11.3 olacak. 2017 için ise zam oranı yüzde 3+4 olarak belirlendi.

EMEKLİYE AYLIK 100 TL ARTIŞ
2016-2017 toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Zorlu bir süreçten sonra anlaşmaya varılması memnuniyet verici. Enflasyonun maaş artışını aşması durumunda farkı da kamu çalışanlarına ödeyeceğiz” dedi. Anlaşmaya göre, 2015 yılı eylül ayından geçerli olmak üzere memur emekli aylıklarında ortalama 100 lira zam yapılacak. Böylelikle 2016’da en düşük emekli aylığı yüzde 19.1 oranında artmış olacak. 2016 yılında emekli ikramiyelerinde ortalama 3 bin 765 lira artış olacak.

ÖĞRETMENLERE MÜJDE
Bu toplu sözleşme ile 2005 yılından sonra göreve başlayan 1 milyon 200 bin kamu çalışanına ilave bir derece verildi. Öğretmenlere aylık brüt 98 TL’ye kadar 2017 yılında ise 140 TL’ye kadar nöbet ücreti ödenecek. Hafta sonu sınavda görev yapan öğretmenlerin sınav ücreti 58 TL’den 132 TL’ye çıkarıldı.

HEMŞİREYE 180 TL ZAM
Anlaşmadan, sağlık personeline de müjde çıktı. Örneğin bir hemşireye yapılan döner sermaye ödemesi 180 TL arttı. Fiili hizmet zammı talebi için bilim kurulu oluşturulacak, çalışmalar 2016’da tamamlanacak.

EŞ DURUMU TAYİNİNE 1 YIL AYARI
Eş durumu tayinlerinde öngörülen 3 yıllık sigortalı olma şartı 1 yıla inecek. Şef, mübaşir, sivil savunma uzmanı, KİT’lerdeki mühendis ve mimar tazminatlarında ilave artış sağlanacak. Cuma günleri öğle tatiline ilişkin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde düzenleme yapılması yönünde çalışma yapılacak. Tapu müdürlükleri, vergi daireleri ve sosyal güvenlik merkezlerindeki personele fazla çalışma ücreti verilecek.

EĞİTİMCİLERDEN NASREDİN HOCA’LI TEPKİ
Zamın açıklanmasının ardından Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası üyesi bir grup zam oranlarını ‘Nasreddin Hoca’yla protesto etti. Grup Nasreddin Hoca’nın ‘Şimdi kuşa benzedin’ isimli fıkrasından bir piyes sergiledi.

‘MEMURLAR ENFLASYONU EZECEK’
Memur -Sen Genel Başkanı Ali Yalçın görüşmeleri memurları mutlu edecek kazanımlarla tamamladıklarını belirterek, “Zam oranları enflasyonun kamu görevlilerini değil, kamu görevlilerinin enflasyonu rahat bir şekilde ezmesini sağlamıştır. Mali, sosyal ve özlük haklarının sayısı geçen döneme göre yüzde 100 arttı” dedi. KESK Başkanı Lami Özgen ve Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise müzakerelerin gizli yürütüldüğünü ve söz hakkı verilmediğini iddia ederek, salonu terk etti.

4C’LİYE 150 TL EK ÖDEME
4C kapsamında çalışan geçici personel ile memur gibi çalışan işçilerin sözleşmeli pozisyonuna yasal düzenleme ile kadroya geçirilmesi için çalışma yapılacak. 4C’lilere 150 TL ek ödeme yapılacak.