Türkiye’nin önde gelen bankalarından Garanti Bankası ihtiyaç duyduğu ölçüde eleman ve personel alımı yapmaya devam ediyor. İnsan kaynaklarını üniversite mezunları, yeni mezunlar ve deneyimliler olarak 3 ana kategoriye ayırmış olan Garanti Bankası eleman ve personel alımı kapsamında İstanbul’da Beşiktaş, Levent, Sarıyer ve Avcılar semtlerindeki şubelerinde tam gün veya part-time çalışacak yeni elemanlar arıyor.

Bankamızda tam zamanlı ya da bankanın yoğun günleri olan Pazartesi, Salı ve Cuma günlerinde, 2 veya 3 tam gün olarak görev alabilecek; İstanbul Avrupa yakasında Beşiktaş, Levent, Sarıyer ve Avcılar ilçelerinde ikamet eden,

Garanti Bankası personel alımına başvuruda bulunacak adayların taşıması gereken nitelikler şöyle:
* Tercihen 4 yıllık üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden mezun,
* 27 yaşınını aşmamış
* MS Office uygulamalarına hakim
* Pazarlama ve satış becerileri gelişmiş
* İletişim ve ikna becerileri gelişmiş
* Askerlik görevini tamamlamış ya da 1 yıl tecil ettirmiş

İşin Tanımı: Bankanın yoğun günlerinde 1, 2 veya 3 tam gün görev alacak ve gişe lemlerinden sorumlu olarak Türk Lirası ve Yabancı Para nakit harekerleri ile servis içinde yürütülen tüm işlemleri kanunlara, banka politika ve prensiplerine uygun olarak eksiksiz ve zamanında yerine getirmekten sorumlu olacaktır.

Garanti Bankası İş Başvuruları ve İş Başvurusu
Garanti Bankası personel – eleman alımı kapsamındaki iş ilanlarına başvuruda bulunmak için Garantili Kariyere üye olunuz, ardından ilgilendiğiniz iş ilanı için iş başvuru formunu doldurunuz.