GELECEĞİN POPÜLER VE KAZANDIRAN MESLEKLERİ

Yeni fikirler, ürünler, gelişmeler ve trendler zaman içerisinde birçok şeyi değtirebiliyor. Aynı durum iş ve meslek hayatında da söz konusu. Bugün çok ilgi gören meslek bir gün arka planda kalabiliyor ve yenileri daha popüler hale geliyor.

Bakalım yeni trendler çerçevesinde geleceğin popüler meslekleri neler olacak?

SATIŞ DİREKTÖRÜ
Sektör: Satış-Pazarlama
Gerekli Eğitim: Sadece performans. Satış alanında ne kadar başarılı olursanız bu pozisyona ulaşmanız da o kadar çabuk olacak.
İş Tanımı: Firmaların satış stratejilerinin belirlenmesi ve satış elemanlarının koordine edilmesi

MALİ MÜŞAVİR
Sektör: Finans
Gerekli Eğitim: Muhasebe alanında lisans diploması sahibi olmanın yanında bazı şirketler 1 yıllık master eğitimini ve en az 2 yıllık deneyimi de şart koşuyor.
İş Tanımı: Genel muhasebe kayıtlarının yapılması ve hesapların analiz edilmesi. Ayrıca satınalmadan vergi işlemlerine kadar karışık tüm muhasebe işlerinin kontrolü ve idaresi

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSİ
Sektör: Bilimsel Araştırma
Gerekli Eğitim: Mekanik, elektrik ya da kimya alanında lisans diploması ve biyoloji alanında belirli bir süre tecrübe genellikle yeterli olmaktadır. Ancak yakında biyomedikal alanında lisans diploması sahibi olmak zorunlu hale gelebilir.
İş Tanımı: Yapay kalpten ilaç entegrasyon sistemlerine kadar biyomedikal alanda kullanılan tedavi araçlarının geliştirilmesi ve yeni dizaynların oluşturulması

ÇEVRE MÜHENDİSİ
Sektör: Danışmanlık
Gerekli Eğitim: Herhangi bir mühendislik dalı diploması yeterli olmakla birlikte bazı eyaletler lisans alınmasını istemektedir. Çevre mühendisliği bölümünü bitirmeniz size daha fazla avantaj sağlayacaktır.
İş Tanımı: Çevre ve insan sağlığının korunmasının yanında, hava kirliliği, alternatif enerji kaynakları ve atık sistemleri üzerinde çalışmalar yapmak.

SİVİL MÜHENDİS
Sektör: İnşaat, Mimari
Gerekli Eğitim: Köprü, otoyol, baraj vb. yapıların hayata geçirilmesinin sağlanması, gerekli kontrollerin ve tasarımlarının kontrol edilmesi.
İş Tanımı: 4 yıllık sivil mühendislik diploması ve eyalet lisansına sahip olunması. Bazı çok özel dallarda (örn: inşaat mühendisliği) master yapılması da isteniyor.

FİZİK TERAPİSTİ
Sektör: Sağlık
Gerekli Eğitim: Üniversitelerin Fizik Tedavi bölümlerinde “Master” programını bitirmeyi ve çalışmak istediğiniz eyalette lisans almayı gerektirir.
İş Tanımı: Yaşlılık ya da kaza sonucu hareket kabiliyetlerinde eksiklik yaşayan hastaların fizik tedavilerini gerçekleştirerek normal hayata geri dönmelerine yardımcı olmak.

YÖNETİM DANIŞMANI
Sektör: Danışmanlık
Gerekli Eğitim: Hemen hemen herkes bu işi yapabilmektedir. Ama bu konuda yapacağınız bir MBA ve iş alanındaki deneyim sizi diğer adayların önüne taşıyacaktır.
İş Tanımı: Firmaların büyüme stratejilerinde fikir üretmek veya içinde bulundukları problemlerin çözülmesinde yardımcı olmak. İletişim teknolojileri danışmanlığı da uluslararası pazara açılmak isteyen şirketlerin en çok ihtiyaç duydukları pozisyonlardan biridir.

ASİSTAN DOKTOR
Sektör: Sağlık
Gerekli Eğitim: Tıp bölümünün ilgili alanında lisans diplomasına sahip olmak ve en az 1 yıl bu alanda deneyim sahibi olmak.
İş Tanımı: Ufak yaralanmalarda hastaya gerekli müdahelenin yapılması, reçete ve ilaçların ayarlanması ile genel rutin işleyişin devamının sağlanması.

VERİTABANI UZMANI
Sektör: Bilişim
Gerekli Eğitim: Bilgisayar bölümünde 4 yıllık lisans programı veya ilgili bölümlerde master/mba yapmış olmak.
İş Tanımı: Hızla gelişen iş dünyasında şirketlerin, müşterilerin ve projelerin veritabanındaki bilgilerini yönetmek ve güvenliğini sağlamak.

Mühendislikler hala cazibesini korurken, iletişim sektörü daha gözde mesleklere öncülük edecek gibi görünüyor.

Kaynak: Yeni Şafak