Gemi ve Yat Firmaları Eleman Personel Alımı

Gemi ve Yat İhracatçılar Birliği Başkanı Başaran Bayrak sektörde sizliğin olmadığını, olmayacağını aksine sektörün sürekli eleman personele ihtiyacı olduğunu söyledi. Bayrak sektörün eleman ve personel alımı kapsamında her yıl daha da büyüdüğünü ve istihdama katkısının önemli olduğunu belirtti.

Eleman ve personel alımı kapsamında ihtiyaç ve açık var
Gemi ve yatlarda çalışacak elemanlar konusunda ciddi bir açık olduğunun altını çizen Bayrak, son yıllarda özellikle meslek okulu sayısındaki hızlı artışa karşın halen bu açığın kapanmadığını belirtiyor. Gemilerde maaşların da çok iyi olduğunu anlatan Bayrak, şöyle devam ediyor:

“Sadece kaptan olarak da düşünmeyin. Gemilerde birçok türde işte çalışacak elemana ihtiyaç var. Denizcilik dünyada da hep aranılan bir iş koludur. Denizci işsiz kalmaz, tam tersi futbolcu gibi transfer edilir. Şu anda gemi mühendisliğini bitiren bir genç, 1500 dolara başlangıç yapabilir.

Özellikle deniz meslek okullarını bitirenler mutlaka iş bulur. Hatta Filipinler gibi bazı ülkeler bu işten ciddi döviz girdisi sağlar. Neredeyse bütün Avrupalı gemiler Filipinli personel tarafından çalıştırılır.”

Sektörde maaşlar 12 bin dolara kadar çıkıyor
Üst düzey seyir yapabilecek bir kaptanın 7-12 bin dolar artı prim aldığını belirten Bayrak, denizcilik mesleğini tüm gençlere tavsiye ediyor:

“Gittikçe büyüyen bir trend ve önemli bir iş kolu. Ama kolay iş değildir. Evden uzak, gece yok gündüz yok. Zaten genelde denizciler ömürlerinin sonuna kadar denizde çalışmazlar, 5-10 sene sonra karaya geçmeye çalışırlar.”

gemi personeli arayan şirketler, gemi personeli arayan firmalar, gemi personeli alımı, gemi personeli arayanlar eleman ilanları, gemi işçi alımı