Şu günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na verilen 3000 yeni atama izni gündemde. Bakanlığı’a Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile toplam 3 bin yeni atama izni verilmiş ve bunun 2015 yılı içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yeni atamalar kapsamında Tüketici Hakem Heyeti Raportörü alımı, Gümrük Ticaret Uzman Yardımcısı alımı, Muhafaza Memuru alımı, Memur alımı, Muayene Memuru alımı düzenleyecek.

Konuyla ilgili olarak resmi gazetede ilan yayınlandı ve 3000 personel ataması resmi hale geldi. Şimdi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personel alımı ne zaman sorusu gündemde.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 3 bin personel alımı ne zaman?
Bakanlığın personel alımına iş başvurusu yapmak isteyen adayların en fazla merak ettiği soru bu. Edinilen bilgilere göre bakanlık personel alımlarını kısa süre içerisinde ilan yayınlayarak başlatacak.

Düzenlenemenin ve Resmi Gazetede yer alan başlıkların ardından Gümrük Bakanlığınca yapılacak lemler ve yeni düzenlemeler ise şu şekilde…

1- “Gümrük işletme” bölümü mezunları da muayene ve muhafaza memuru kadrolarına başvurabilecek.

2- İstatistikçi kadrosu için aranan YDS şartı kaldırıldı.

3- Tüketici hakem heyeti raportörü, Fizikçi ve matematikçi kadrolarına kimlerin başvurabileceği belirlendi.

4- “Gümrüğe atanan memur, atandığı yerde 2 yıl görev yapmak zorunda olacak” şartı esnetildi. X-Ray Operatörü, Dedektör Köpek İdarecisi ve Gemi Arama Eğiticisi olarak görevlendirilenler ile merkez teşkilatına atanacak olanlar da, 2 yıl görev yapma şartından muaf tutuldu.