Halk eğitim merkezlerinde görev alan yaklaşık 15 bin öğretici borçlanma yoluyla emekli olabilecek. Yeni düzenleme torba yasa kapsamında geliyor ve halk eğitim merkezlerinde saat ücreti alarak çalışan ustalara geçmiş yıllar için borçlanarak emekli olma fırsatı sağlıyor.

AYIN 22 GÜNÜNÜ BORÇLANABİLECEK
Usta öğreticiler, saat ücreti karşılığı çalıştıkları için geçmiş yıllarda ancak ayda 8-10 gün sigortalı olabiliyorlardı. 2009 yılında ise 30 gün sigortalı olma imkânı verilmişti. Ancak geçmiş yıllardaki boşluklar doldurulamıyordu. Bu nedenle emeklilik için gereken günü tamamlayıp emekli olabilmeleri imkânsız. Torba Yasa ile usta öğreticilere geçmiş yıllardaki boşlukları doldurma hakkı verildi. 30 günün altında prim yatan ayları, borçlanarak 30 güne tamamlayabilecekler. Örneğin 1995 yılının Nisan ayında görev yapan bir usta öğretici, ay boyunca çalışmasına rağmen ancak 8 gün sigortası var. Yeni düzenleme ile nisan ayında 30 günden eksik kalan süreyi, yani 22 günü borçlanabilecek. Aynı borçlanmayı, görev yaptığı her ay için yapabilecek. Böylece yılda 50-60 gün olan sigortalılık sürelerini, 150-180 güne kadar çıkarabilecekler. Bu yolla borçlanma sonucu günü yetenler, hemen emekli olabilecekler.

EKSİK GÜNLER TAMAMLANABİLECEK
Torba Yasa ile yapılan düzenlemeyle, 20 yıldır usta öğretici olarak çalışan birisi, mevcut durumda ancak yaklaşık 1.500 güne sahipken şimdi geriye dönük olarak 20 yıl boyunca eksik günlerini tamamlayacak. Borçlandığı süreler SSK’ya sayılacak. Böylece en az 2 bin-2 bin 500 gün prim hakkına kavuşacak. Borçlandıkları dönemi, mevcut sigortalarıyla birleştirip emekli olabilecekler. Ayrıca çocuğu olan bayanlar için iki çocuğa kadar 1.440 gün doğum borçlanması yapma imkânı var. Usta öğreticilikten gelen sürelerin yetmemesi halinde, ihtiyaç olduğu kadar günlerin doğum borçlanması ile tamamlanması mümkün. Torba Yasa ile yapılan düzenleme, Sosyal Sigortalar Kanunu’nda yeni bir madde eklenmesi şeklinde yapıldı. Böylece düzenleme sürekli hale geldi. Borçlanmak isteyenler, günlük alt sınır olan 8,5 TL üzerinden borçlanma imkânına sahipler. En yüksek borçlanma rakamı ise günlük 55 TL. Tercih edilen borçlanma rakamı, emekli maaşını etkileyecek.

usta öğretici maaşları, usta öğreticilere kadro, halk eğitim usta öğretici maaşları, torba yasada usta öğreticilere verilen haklar, usta ogreticiye kadro