İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı “İş’te Engel Yok” Özürlü Gençler İstihdam Projesi ile engelli ve özürlü eleman alımlarını arttırmayı planlıyor. Yeni proje ile engelli eleman personel alımları kapsamında engellilere eğitim verilmesi ve iş dünyasında daha aktif olmaları hedefleniyor. Proje dâhilinde özürlü bireylere mesleki kurslar ve kişisel gelişim kursları verilecek.

Engelli Eleman Alımlarının Arttırılması Planlanıyor

Engelilere yönelik son zamanlarda yapılan istihdam çalışmaları umut oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM), İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) desteklediği “İş’te Engel Yok” Özürlü Gençler İstihdam İstanbul’da yaşayan özürlü gençlerin bilgi, beceri, yapabilirlik ve farkındalıklarını artırarak toplumsal hayata aktif katılım sağlayan bireyler olmalarını ve eğitimsizlik, engellilik, zor yaşam çevreleri ve yoksulluk gibi nedenlerle ortaya çıkan dezavantajlılığın azaltılmasını amaçlıyor. Proje, özürlü gençlerin eğitim, kültür, sanat, spor gibi sosyal hizmetlere erişiminin arttırılarak eşit fırsatlar sunulmasına ve sağlıklı bir toplum inşa edilmesine katkı sağlamayı hedefliyor. İş’te Engel Yok-Özürlü Gençler İstihdam Projesi, özürlü gençlerin kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürebilmelerini ve toplumla bütünleşmelerini sağlamak ve istihdam olanaklarını artırmayı amaçlıyor.

Engelli Bireylere Eğitimler Verilecek

İBB Özürlüler Müdürü Bekir Köksal, “Özürlü bireylere yönelik uzman kadrolarımızla 1994 yılından bu güne hizmet veriyoruz. Daha önce özürlü bireylerle ilgili birçok projeyi hayata geçirdik. İş’te Engel Yok Projesi de özürlü gençlerin iş dünyasına hazırlanmaları ile ilgili bir gençlik projesidir. Proje dâhilinde özürlü bireylere mesleki kurslar ve kişisel gelişim kursları verilecektir ve bu çalışmaların organize edilmesi amacıyla Florya’da Özürlüler Bağımsız Yaşam Akademisi ve Sosyal Gelişim Merkezi kurulacak” dedi. Kurslar, Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü Sertifika Programı Modül İçerikleri ile oluşturulacak ve özürlü bireyler en fazla bir mesleki kursa katılım sağlayabilecek. Özürlü bireylere ayrıca, bilgisayar kullanımı, web tasarım, e-ticaret / sosyal medya tasarımı ve takibi, yönetici asistanlığı, görme özürlüler için bilgisayar kullanımı, bilgisayar destekli muhasebe, çağrı merkezi operatörlüğü, bilgisayar destekli reklam ve tasarım, telemarketing, housekeeping eğitimi, aşçı çırağı, garsonluk, reyon görevlisi, kasiyerlik, kuaförlük, ipek halıcılık, kitre bebek yapımı, dış ticaret ofis hizmetleri ve bahçıvanlık gibi mesleki eğitim kursları verilecek.

770 Engelli Eleman Alımı Yapılacak

Mesleki kurslardan eğitim alması planlanan toplam özürlü kursiyer sayısı 770. Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM), Özürlüler Bağımsız Yaşam Akademisi ve Sosyal Gelişim Merkezi’nde eğitimini tamamlayan 770 kişiyi istihdam edilmek üzere reel sektörde faaliyet gösteren firmalara yönlendirecek. İSÖM, yine proje dahilinde özürlü bireylerin sosyal yaşama katılımına destek olmak, rehabilite olmalarına yardımcı olmak ve iş yaşamında meslek edinmenin yanı sıra rekabet halinde oldukları diğer bireylerden bir adım önde olmalarını sağlayacak iş yaşamını destekleyici entelektüel ve sanatsal bilgi ve beceriyi kazandırmak amaçlarıyla kişisel gelişim eğitim kursları da düzenlenecek.