Dünyanın önde gelen bilgi teknolojisi, yazılım ve hizmetleri şirketi olan IBM, 2016-2017 akademik yılı için Doktora Bursu Programı sağlayacak. IBM Doktora Bursuna başvurular doktoralı öğretim üyeleri ve doktora öğrencileri tarafından 17 Eylül-27 Ekim tarihleri arasında yapılabilecek.

Konuya ilişkin Yükseköğretim Kurulu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

IBM burs programına başvuracak doktora öğrencilerinin çalıştıkları akademik alanlar başlıca şu şekilde sayıldı: Bilgisayar bilimleri ve mühendisliği (siber güvenlik ve bulut bilişim dahil), elektronik ve makine mühendislikleri, doğa bilimleri (kimya ve fizik dahil), matematik bilimleri (değişkenli yüksek ölçüdeki verilerin analitiği, işlemler araştırması ve iyileştirme dahil), kamu sektörü ve işletme bilimleri (kent politikası ve analitiği, sosyal teknolojiler, bilgi sistemleri ve zihinsel hesaplama dahil), hizmet bilimi, işletmesi ve mühendisliği (SSME).

IBM bursunu kazananların belirlenmesi Şubat 2016 ayının ortasında kesinleştirilecek. Kazananlara e-posta yoluyla haber verilecek. Aday formunda öğrencinin özgeçmişi, bölüm başkanlığı tarafından verilen onay yazısı ve tavsiye mektubunun bulunması gerekiyor. Her bölümün en fazla iki aday göstermesi bekleniyor. Avrupa ve Rusya’dan yapılacak başvurular için adayların doktora öğrenimlerinin ilk yıllarında olmaları; Avrupa ve Rusya dışındaki öğrenciler için ise aday oldukları sırada doktora öğrenimlerinin ilk yılını bitirmiş olmaları şartı aranıyor. IBM Doktora Bursu Programını kazanan herkese teknik alanına uygun olarak bir IBM Danışmanı atanacak. Burs sahiplerinin öğrenimleri boyunca en azından bir dönemde IBM’de stajyer olarak çalışmaları teşvik ediliyor.

Daha detaylı bilgi için http://www.ibm.com/university/phdfellowship sayfası ziyaret edilebilebilir ve phdfellow@us.ibm.com adresinden iletişime geçilebilir.