2010 için 250 bin kişilik persone alım sözü verildi 310 bin kişi e alındı. İhracat sektörü 2011 yılı için de 200 bin kişilik alım sözü veriyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İhracat Eğilim Anketi’nden sonra 2010 yılında 250 bin kişilik istihdam artış sözü verdiklerini belirterek, ”2010 yılında yaklaşık 310 bin istihdam sağlayarak sözümüzü tuttuk. Bu yılın anketlerinden sonra, 200 bin yeni istihdam sözü veriyoruz” dedi.

Dış Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirilen TİM’in 18. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Büyükekşi, Türkiye coğrafyasına çalınan ”ihracat mayası”nın tuttuğunu, ihracat yapmayan ilin kalmadığını dile getirerek, 1 milyar dolar ihracat yapan tam 14 il bulunduğunu, bu yılın sonunda 16 ilin 1 milyar dolardan fazla ihracat yapacağını anlattı.

Türkiye’nin ihracatı öğrendiğini, benimsediğini, ihracatla büyüyüp, geliştiğini ve dünyaya açıldığını vurgulayan Büyükekşi, ”İhracatımız aş ve iş getirdi. İhracatımız istihdam artışının arkasındaki güçlerden birisi oldu. İhracat Eğilim Anketimizden sonra 2010 yılında 250 bin kişilik istihdam artış sözü verdik. Yaklaşık 310 bin istihdam sağlayarak sözümüzü tuttuk. Bu yılın anketlerinden sonra, 200 bin yeni istihdam sözü veriyoruz” dedi.

Mehmet Büyükekşi, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler tüm dünyada kaygıyla izlenirken, Türkiye’nin bir seçim dönemi yaşadığını, demokrasi ve seçim kültürüyle bölgesine örnek olduğunu söyledi.