İHRACATÇILAR 200 BİN YENİ KİŞİYİ İŞE ALACAK

İhracat alanında yıl sonuna kadar 200 bin kişilik yeni personel alımı bekleniyor. Açıklama Türkiye İhracatçılar Meclisi başkanından geldi. Başkan İhracatçı Eğilim Anketi sonuçlarına dayanarak 200 bin yeni kişinin sektörde e alınacağını umduklarını belirtti. Son dönemde ihracat firmalarının büyüme gösterdiği, bunun yanında sektöre yeni şirketlerin girdiği bunun da eleman alımına olumlu yansıyacağı söyleniyor.

Büyükekşi, İhracatçı Eğilim Araştırması 1. Çeyrek sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında, ankete 531 firmanın katıldığını, ilk çeyrekte üretimin arttığını söyleyenlerin oranının yüzde 54,2, ihracatının arttığını söyleyenlerin oranının yüzde 56,3, kapasite kullanım oranının arttığını söyleyenlerin oranının da yüzde 48,8 olduğunu söyledi.

Yılın ikinci çeyreğinde ise firmaların yüzde 47,7’sinin üretimin, yüzde 51,2’sinin ihracatın, yüzde 41,9’unun da kapasite kullanım oranının artacağını beklediğini ifade eden Büyükekşi, ”Kötü beklenti yok. Mevcut trendlerin aynı şekilde devam edeceğini görüyoruz” dedi.

Mehmet Büyükekşi, ikinci çeyrekte İhracatta ilk 500 firmanın ikinci 500 firmaya göre daha mütevazi olduğunu, ikinci 500 firmanın daha yüksek üretim ve ihracat artışı beklediklerini kaydetti.