İLK 6 AYDA 10 BİN PERSONEL ALIMI YAPILACAK, KAMU PERSONEL ATAMASI

Yapılan açıklamaya göre Adalet Bakanlığı’na bağlı farklı kurumları 2011 yılının ilk altı ayında toplamda 10 bin personel alımı yapılması planlanıyor. Toplu kamu personeli alımının nedeni ise söz konusu kurumlarda iş yükünün hafifletilmesi.

Yapılan açıklamada Adalet Bakanlığı ve bağlı kurumlarda çok fazla iş yükünün olmasından ve bu iş yükü kaldıracak personelin olmamasında ve Türkiye genelinde bakanlığa bağlı birçok kurumda  personel eksikliği yaşandığından bahsedildi. Personel eksikliğinden dolayı ler gecikiyor ve zamanında hizmet verilemiyor.

Adalet Bakanlığı bünyesinde alımı gerçekleştirilecek kamu personelleri ise şunlar:

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü sözleşmeli pozisyonlarına 4 bin infaz ve koruma memuru, 335 ceza infaz kurumu kâtibi, 296 şoför, 272 teknisyen, 36 aşçı ve 61 destek personeli kaloriferci olmak üzere toplam 5 bin, kadrolu pozisyonlarına 477 infaz ve koruma memuru, 15 şoför, 10 teknisyen ve 2 aşçı olmak üzere toplam 504 kadroya personel alacak. Adalet Bakanlığı taşra teşkilatı için 3 bin sözleşmeli zabıt kâtibi, 660 kadrolu zabıt kâtibi, 200 teknisyen, 190 şoför ve 855 mübaşir ve 30 mühendis.

Söz konusu kamu toplu kamu personeli alımı bu yılın ilk 6 ayında gerçekleşecek. Başvurular illerdeki adli komisyonlara yapılıyor.