Yurt dışına açılma planları yapan İller Bankası personel alımları Nisan ayında belli olacak.

Bu yeni göreve ilişkin altyapılarının hazır olup olmadığı yönündeki soru üzerine de yetkili, altyapıyı zenginleştireceklerini belirtti. Yeni düzenlemeyle bütçe ve genel idare kapsamı dışına çıktıklarına dikkati çeken yetkili, ihtiyaç duyulan sayıda ve nitelikte eleman alımının da mümkün hale geldiğini söyledi.

Verdiği bilgiye göre, kurumda çalışan yaklaşık 3 bin personel 1 ay içinde memuriyetten ayrılıp sözleşmeli olmak veya memur olarak başka bir kuruma geçmek yönünde kararını verecek. Nisan ayında personel yapısı ve ne kadar kişinin istihdam edileceği netleşmiş olacak.
Bankanın, Anonim Şirket statüsüne geçmesini öngören yeni yasal düzenleme, belediyelerin yapısına ve ödeme kapasitesine göre farklı, esnek kredi seçenekleri oluşturulmasına imkan tanıyor.

Bankanın bu yöndeki çalışmalarının 2-3 ay içinde netlik kazanması bekleniyor.

Düzenleme, Bankanın ”kendi kaynakları dışında finansmanı temin edilmek ve Bankacılık Kanununa aykırı olmamak kaydıyla çalışma alanı kapsamında yurt dışında projelendirme ve danışmanlık hizmetleri verebileceği, projelerin uygulanması için temin edilen finansmanın kullanılmasına aracılık edebileceği”ni öngörüyor.

Konunun detaylarının, ana sözleşmede ortaya konulacağını belirten İlbank yetkilisi, ana sözleşmenin kabulü için de Banka Genel Kurulu’nun 16 Mart’ta toplanacağını bildirdi.

Kaynak: AA